Ekonomi

Memur ve emekli maaş zamları için taban oran belli oldu! Emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak?

Emekli vatandaşlar, Ocak ayının başında, TÜİK’in 6 aylık enflasyon verilerini açıklamasıyla birlikte maaşlarına zammı aldı. Emekli maaşına uygulanan bu zam başta vatandaşları sevindirse de hızla yükselen enflasyon nedeniyle zamlar da hızla eridi. Hal böyle olunca da emekli vatandaşlar, Temmuz ayında yapılacak olan maaş düzenlemesine odaklandı. 6 ayda bir zamlanan emekli maaşlarına uygulanan bu zamlarda, enflasyon rakamları referans olarak alınıyor ve hesaplamalar da buna göre yapılıyor. Yıl içinde yapılacak olan 2. zam Temmuz ayında belli olacak. Memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamlarda 6 aylık TEFE TÜFE oranları belirleyici olacak. Peki 6 aylık TEFE TÜFE rakamlarında tahminler neyi gösteriyor? İşte detaylar…

Memur ve Emekli Maaş Zamları

4 Temmuz 2022 tarihinde Haziran ayı enflasyon rakamları açıklanacak ve bu rakamların ardından memur ve emekli maaş zamları belirlenecek. 6 aylık enflasyon oranını SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon artışını belirlemiş olacak ve öte yandan memur ve memur emeklilerinin yeni zamlı maaşları da merakla bekleniyor. Bu noktada uygulanacak zam oranıyla ilgili tahminler de gündeme gelmeye devam ediyor.

Zamlarda Taban Oran Belli Oldu

4 Temmuz’da açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon oranları ile birlikte 6 aylık enflasyon tutarı da ortaya çıkacak. Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla, 4 aylık enflasyon verileri ortaya çıkmıştı. Bu noktada 4 aylık enflasyon oranı da %31,71 olarak kaydedildi. 2021 Aralık ayında 686,95 olan TÜFE endeksi de Nisan ayı ile birlikte 904,79’a yükseldi. Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayında, Aralık ile Haziran ayları arasında oluşan enflasyon oranı kadar artış alacak. Yani Mayıs ve Haziran aylarında enflasyon 0 bile çıksa, maaşlara en az %31,71 oranda zam uygulanacak. Uzmanlar, zam oranının %40 seviyesini aşmasını bekliyor.