Ekonomi

Avrupa Birliği’nde karar alındı: Benzinli ve dizel otomobil satışları yasaklanıyor!

Dünya genelinde son dönemlerde enerji fiyatlarındaki artışın etkileri hissediliyor. Enerji fiyatlarında görülen artışlar hayatın her alanında etkisini göstermeye devam ederken, bu artışlar en çok da akaryakıt fiyatlarında görülebiliyor. Benzin ve motorin fiyatlarına son dönemlerde gelen zamlarla birlikte bu konudaki tartışmalar da artarak gündeme gelmeye devam ederken, Avrupa da artık yavaş yavaş benzinli ve dizel otomobillerin satışını durdurmaya başladı. Avrupa Parlamento Komitesi, bu konuya ilişkin sunulan düzenlemeye destek verdi. Avrupa Birliği (AB) üyesi olan ülkeler, 2035 yılından itibaren benzinli ve dizel otomobilleri yasaklayacak. İşte detaylar…

2035’te Benzinli ve Dizel Araç Satışları Yasaklanacak

Avrupa Parlamentosu Çevre Komitesi, Brüksel’de bir araya geldi. Avrupa Yeşil Mutabakatının bir parçası olan ve emisyonları 2030’a kadar en az %55 oranda azaltmayı hedefleyen “55’e Uyum-Fit fot 55” paketi görüşmeleri gerçekleştirildi. Komitede bulunan milletvekilleri, bazı araçlara yönelik yeni karbon emisyon standartları belirleyen düzenlemeye ilişkin pozisyonunu 46 evet, 40 hayır ve 2 çekimser oy ile kabul etti. Alınan bu karara göre 2035 yılından itibaren satılacak yeni otomobil ve hafif ticari araçlar, sıfır emisyonlu halde olacak. Böylece AB ülkelerinde bu tarihten itibaren benzinli ve dizel otomobil satışları yapılamayacak.

2050 Yılında Tüm Araç ve Sektörlerde Sıfır Emisyon Hedefleniyor

AB ülkelerinde 2035 yılından itibaren benzinli ve dizel araç satışı yapılmayacak. Bir diğer yandan milletvekilleri, 2030 yılı için de otomobillerin emisyon düşürme hedefinin %55 seviyesinden %70 seviyesine çıkarılması için destek vermedi. Bu noktadan itibaren düzenlemeye ilişkin pozisyon, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu Oturumu’nda oylanacak. Bu oylamanın ardından AB üyesi ülkeler ile müzakereler de başlayacak. Avrupa Birliği, 2050 yılına kadar bütün sektörlerin ve araçların sıfır emisyonlu hale getirilmesini hedefliyor.