Editörün SeçtikleriEkonomi

Başvurunuz için bir dilekçe yeterli! Kimlik ve dilekçesi ile gelene 1.300 TL devlet desteği 2022

Sosyal bir devlet anlayışını benimseyen Türkiye Cumhuriyeti, ihtiyaç sahiplerine ödeme yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, doğum yapan anne ve çocuk sahibi olan babalara şartları sağlamaları halinde 600 TL’ye kadar tek seferlik çocuk yardımı vereceğini duyurdu. Başvuru için sadece kimlik ve dilekçenin yeterli olduğu destek için detaylar haberimizde..

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çoklu doğum ve doğum başlığı altında verdikleri destekleri aktarmaya devam ediyor. İhtiyaç sahibi olan ailelere doğum parası yardımının ayrıntıları belli oluyor.

15 MAYIS 2015 DETAYINA DİKKAT

Bakanlığın resmi web sayfasından aktarılan bilgiye göre bu yardımdan yararlanmak için annenin 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra canlı bir doğum gerçekleştirmiş ve bebeğin canlı olması gerektiği belirtildi. Doğum sırasında annelerin vefat etmesi halinde ödemeler babaya tek seferlik yapılmaktadır.

VERİLEN YARDIMLAR

Yardımlar doğum ve çocuk sayısına göre değişkenlik gösterebiliyor. Genel olarak yardımlar şu şeilde belirtildi:

İlk doğum için: 300 TL

İkinci doğum için 400 TL

Üçüncü ve daha fazla doğum için 600 TL

Aynı zamanda bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre çoklu doğum yapan annelere de ödemeler artırılarak veriliyor.

Sadece ihtiyaç sahibi ailelerin yararlanabilecekleri bu yardımda çocuklarını çoklu doğum ile dünyaya getirmiş olması ve çocukların 2 yaşını aşmamış olması gerekiyor. Çoklu doğum yardımı 2021 yılının enflasyon verilerinin ve yeni asgari ücret zammının açıklanmasından sonra belli oldu.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Başvuruda bulunmak isteyenler için başvuruların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ya da Sosyal Hizmet Müdürlükleri aracılığı ile dilekçelerini iletmesi gerekiyor.