Ekonomi

Parasını yatırım için kullananlar kara kara düşünüyor! Yüzde 99 düştü! Değeri yerlerde sürünüyor..

Son günlerde kripto paralar resmen dibi görmüş durumda. İlk olarak Bitcoin’in 24 saat içinde yüzde 10 değer kaybetmesi daha sonra diğer kripto paraların da düşmesine neden oldu. Piyasalardan gelen son bilgiye göre Luna’da yüzde 99 oranında düştü ve değeri neredeyse sadece 52 cent oldu. Yatırımcılar kara kara ne yapacağını düşünüyor. İşte piyasalardan gelen son bilgiler..

Luna yüzde 99 oranında değer kaybederken neredeyse bütün piyasayı da beraberinde sürükledi. Bitcoin bir önceki gün 27 bin dolar seviyesine inerken son 10 ayın en düşük seviyesini görmüş oldu.

Kripto para piyasası resmen alluk bullak olmak üzere. Bitcoin başta olmak üzere diğer coin’lerde para kaybetmeye başlayınca yatırımcılar bir gecede neye uğradıklarını şaşırdı.

1.700 TL’DEN 39 KURUŞA DÜŞTÜ

Ülkemizde Luna işlemi yapan BTC Türk örneğindeki gibi nisan ayının başında 1.700 TL para birimine sahipken, değeri birden 39 kuruşa kadar düştü.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bybit Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü yaptığı açıklamasında, “Bir zamanlar dünyanın üçüncü stablecoini olan Terra USD’nin 1:1 dolar eşleniğini kaybetmesiyle başlayan artçılar gittikçe büyüyerek yıkıcı bir depreme dönüşmüştü. Büyük bir coinin neredeyse yüzde 100 değer kaybı uzun süre unutulmayacak” dedi.

O NEDENLE BU OLAYLAR YAŞANDI

Bitay Teknoloji Genel Müdürü Niyazi Yılmaz ise piyasada uzun bir süre değerli bir yapının olduğunu söyleyerek açıklamasında, “Luna tamamıyla olağan dışı bir durum. Stablecoin düşmesi çok anlamsız. Lunayı çıkarıp stablecoin ve token çıkarıyor ve onu destekliyor. Proje başarılı olduğu için de devam ediyor. Stablecoin’lerde süreç biraz daha statik. O nedenle bu olaylar yaşandı. Bunun dışında genel anlamda hem kripto para piyasasında hem de ABD borsalarında aşırı değerli bir durum vardı. Fed’in radikal kararlarının ardından bu iki piyasada da bir düzeltme oldu” dedi.