Editörün SeçtikleriEkonomi

e-Devlet üzerinden iptal işlemi yapan herkesin parası hesaba yatacak!

Ekonominin sallantıda olduğu bu dönemlerde vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılamak için bankaların yolunu tutuyor. Düşük faizli kredilerin kullanılması için harekete geçen vatandaşlar için flaş bir açıklama yapıldı. Bankalardan çekilen krediler için herkesten hayat sigortası adı altında para kesiliyor. Ancak Hayat sigortası için kesilen parayı e-Devlet üzerinden iptal işlemi yaparak paranızı hemen geri alabilirsiniz. Hem de mahkemeye gitmeden!

Bankalarda çekilen kredilerin kullanılması için vatandaşlara hayat sigortası zorunlu tutuluyor. Ancak son dönemlerde gelen peş peşe açıklamalardan sonra e-Devlet üzerinden iptal işlemi yaparak işlemi mahkemeye taşımadan iptal edebilir, hakkınız olan parayı geri alabilirsiniz.

DAVALIK OLMADAN PARANIZI E-DEVLET’TEN ALABİLİRSİNİZ

Tüketiciler hayat sigortalarını iptal etmek için davalık olmadan harekete geçebiliyor. İptal işlemleri direkt olarak e-Devlet üzerinden yapılıyor.

E-DEVLET’TEN İPTAL İŞLEMİ NASIL YAPILACAK?

E-devlet üzerinden iptal işlemi yapmak için T.C. kimlik numaranızla giriş yaptıktan sonra e-Devlet arama kısmına “Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama”1 yazarak gelen ekrandaki hayat sigortalarını test etmeniz gerekiyor.

Sigortanın yanında Detaylı Bilgi kısmına tıklayarak, poliçe durum sorgulaması yapabilirsiniz. Yürürlükte yazan hayat sigortalarınızın primini geri alamazsınız. Burada poliçe numarasını not edin.

Daha sonra e-Devlet ana sayfadan Sigortacılık ve Özel Emeklilik Şikayet Başvuru ve Takibi yazın. Çıkan sayfadan yeni başvuru sekmesine tıklayın.

Başvuru kısmına istenilen bilgileri doldurun ve not aldığınız poliçe numarasını da ekleyin. Yazdığınız dilekçenin sonuna IBAN numaranızı yazarak süreci tamamlayın.

Başvuru sürecini yine e-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.