Ekonomi

Otomobil alacaklar dikkat! Bu gruptaki vatandaşlara yüzde 100’e kadar ÖTV indirimi uygulanacak!

Mart 2020 döneminde dünya genelinde Covid-19 salgını şiddetini artırdı ve salgın küresel bir panik yarattı. Ortaya çıkan bu tabloyla birlikte devletler, salgına karşı mücadelede sokağa çıkma yasakları ve kapanma kararları uygulamaya başladı. Bu durum, ekonomik açıdan etkilerini göstermeye başlarken, yaşanan çip krizi, özellikle otomotiv sektörünü sert vurdu. Daha sonra otomobil fiyatları giderek yükselmeye, Türkiye’de enflasyonun da etkisiyle beklenmedik seviyelere çıkmaya başladı. Araç satın almak birçok kişi için artık bir hayale dönüşürken, ÖTV indirimi ya da ÖTV muafiyeti ile araç satın almanın yolları araştırılmaya başlandı. Kimler ÖTV ödemeden otomobil satın alabiliyor? İşte detaylar…

Kimler ÖTV İndirimli Araç Alabilir?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), çevreye zarar veren tüm ürünlerden alınıyor. Bu kapsamda ÖTV; araçlardan, mücevherlerden, fosil atıklardan, kürklerden, tütün ürünlerinden, alkolden, benzin ve kömür gibi ürünlerden de alınıyor. Ancak engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak adına, şartları karşılayan engellilerden, otomobil alımlarında ÖTV indirimli şekilde alınıyor ya da engel oranına bağlı olarak hiç alınmıyor.

ÖTV İndirimli Araç Alımlarında Şartlar Neler?

ÖTV indiriminden yararlanarak araç sahibi olmak isteyen engelli vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve 18 yaşından büyük olmaları gerekiyor. Kişinin engelinin tam teşekküllü sağlık kuruluşları tarafından engelli durumunu raporlaması gerekiyor. Ayrıca süreli olarak verilen engelli raporlarının da sürelerinin yenilenmesi gerekiyor ve ÖTV indirimden yararlanacak kişilerin %40 ile %89 arasında engellerinin bulunması halinde H sınıfı ehliyet alacaklar için, engel durumuna göre yeniden düzenlenmesi gerekiyor ve %30 ve üzerinde engeli olup vasi tayin edenler için de vasinin B sınıfı ehliyete sahip olması gerekiyor.

Engelli vatandaşlara sunulan ÖTV indirimleri ile alınacak araçların sıfır araç olması, 1.6 motor silindir gücünde ve Türk Gümrük Cetveli’nin 87,03 tarife pozisyonunda bulunması gerekiyor.