Ekonomi

Fiyatlar uçtu! 60 TL’den satılmaya başlandı!

Her kaleme peş peşe zam gelince vatandaşlar resmen isyan etmeye başladı. Gelen bir son dakika haberine göre fiyatlar artınca 60 TL’den satılmaya başlandı. Balık fiyatları yaz aylarının da gelmesi ile birlikte değişti. Denizlerde devam eden av yasağı Eylül ayında sona erecek. Şu anda tezgahta dip balıkları mevcut. İşte fiyatlara ilişkin piyasalardan alınan son bilgiler..

Sinop’taki kıyı balıkçıları tarafından tutulan balıklar, Sinop’ta bulunan Abalı Su Ürünleri Kooperatifine getiriliyor. Burada balıklar her sabah ihaleye çıkıyor.

HER GÜN İHALE YAPIYORUZ

Başkanı Ömer Tuncer, yaptığı açıklamasında av sezonunun kapanması sonrasında artık tezgahların dip balıklarla canlanmaya başladığını belirtti. Tuncer, açıklamasında şunları söyledi:

“Tabii, avlanma sezonu kapandı ama kıyı balıkçılarımızın avlanabileceği balıklar var. Onlar dip avı diye tabir ettiğimiz avlarla barbun, mezgit, istavrit ve hamsi tutuyorlar. Tutulan balıkları kooperatif binasına getiriyorlar, biz de sabahları 9-10 arası ihale yapıyoruz. Balık olduğu sürece her gün ihale yapıyoruz”

BAZI BALIKLARIN FİYATI PAHALI BAZILARIN NORMAL

Özellikle az miktarda avlanan balıkların daha pahalı olduğunu söyleyen Tuncer, sözlerine “Fiyatlar bazı balıklar için normal, bazı balıklar için normal vatandaşın alabileceği düzeyde değil, az olduğu için fiyatlı oluyor. Çarpan biraz daha havalar ısındıkça çoğalacak, şu anda az. Şu anda çıkacak balık barbun balığı. Bugün fiyatı 85 TL’ye gitti, 100 TL’ye tezgâhta satılıyor” şeklinde devam etti.

FİYATLAR NASIL?

Fiyatlara ilişkin gelen son bilgilere göre Sinop’ta balık fiyatları hamsi 60 TL, mezgit 50 TL, barbun 100 TL, iskorpit 150 TL ve istavrit 45 TL