Ekonomi

İşyeri açacaklara 370 bin TL’lik hibe desteği sağlanacak! KOSGEB’e başvuranlar kendi işyerini açabilecek!

Artan işsizlik rakamları can sıkıcı bir hal almaya devam ederken, milyonlarca işsiz vatandaş, geçimlerini sağlayabilecekleri iş olanaklarını araştırmaya devam ediyor. Bunun yanında birçok kişi, kendi işini kurarak kazancını bu yönde sağlamanın yollarını arıyor. Girişimcilik için sermaye ihtiyacı duyan vatandaşlara Türkiye’de KOSGEB belli zamanlarda çeşitli şekillerde hibe ve kredi destekleri sunuyor. Ancak KOSGEB’in sunduğu bu hibe desteklerinin yanı sıra bazı bankalar faizsiz kredi destekleriyle de iş yeri açma kredisi imkanı sağlıyor. İşte detaylar…

İşyeri Açmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Nisan 2022 itibariyle 18 yaşını doldurmuş ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar, aranan şartları karşılamaları durumunda KOSGEB’in 60 bin TL ve 379 bin TL’lik hibe kredi desteklerinden yararlanabiliyor. Ayrıca İŞKUR da 65 bin liralık işyeri açma hibe desteği de sağlıyor. İşyeri açma kredisi veren bu kurumların yanı sıra devlet destekleri de bu noktada girişimci vatandaşlara maddi bir fırsat sağlıyor.

KOSGEB Hibe Başvuruları

Devlet destekleri ile vatandaşlar işletme ihtiyaçlarını hibe ve faizsiz olarak tahsis edebiliyor. Dükkan tutup vergi levhasını alanlar, KOSGEB’in sunduğu işyeri açma kredilerinden de yararlanabiliyor. Bu kapsamda KOSGEB’den alınacak işyeri kredisi için kişilerin bazı şartları da karşılamaları gerekiyor. Bu şartlar şöyle:

  • Kurulan işin KOSGEB tarafından destekleniyor olması gerekiyor. Bu desteğin sağlanıp sağlanmadığı NACE ve NAV kodu ile sorgulanabiliyor.
  • KOSGEB’in sunduğu girişimcilik eğitim kurslarına katılım ve kursun başarıyla tamamlanması gerekiyor. Buraya katılım E-Devlet üzerinden de sağlanabiliyor.

Halkbank’tan Faizsiz İşyeri Açma Kredisi

İş kurmay isteyenlere ayrıca şu anda ülkemizde Halkbank da destekler veriyor. Faizsiz işyeri açma kredisi sunan Halkbank, bu noktada 3 farklı kategoride destek paketlerini sunuyor. Esnaf ve sanatkarlara %50 faiz indirimli kredilerle birlikte %100 faiz indirimli esnaf kredileri de veriliyor. Bu noktada katılımcılar faiz yerine kâr payı ödüyor.