Editörün SeçtikleriEkonomi

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren erken emeklilik kararı! O tarihten önce..

Çalışma hayatından sonra milyonlarca kişi rahat bir emeklilik hayatı yaşamak istiyor. Milyonlarca kişi erken emekli olmak için araştırmalara başlarken flaş bir karar açıklandı. Buna göre sigortalılık başlangıç yaşınız 18 olsa da bu yaştan önceki durumlar için de çalışmalar hız kazandı. Ancak bu süreç içerisinde Nisan 1981 tarihi önem taşıyor. Detaylar haberimizde..

Erken emeklilik herkesin hayali.. Milyonlarca kişi bunun hayalini kurarken, uzmanlardan açıklamalar peş peşe geldi. Askerlik, doğum borçlanması, malullük gibi bir takım durumlar ile erken emeklilik resmen mümkün. Sigorta primlerinin 18 yaşından önce yatırılması erken emekliliğe büyük katkı sağlıyor. Bütün bu bilgilere dayanarak kimler erken emekli olabilecek? Kimler erken emeklilikten yararlanabilecek?

FARKLI SİCİL NUMARASI SİGORTAYI ETKİLER Mİ?

Birden çok SSK numarası ciddi sıkıntılara neden olabilir. Emeklilik öncesi mutlaka sicil numaralarının birleştirilmesi gerekiyor.

EMEKLİLİK DİLEKÇESİ VERMEDEN ÖNCE YAPILAN YAŞ DÜZELTMESİ BİR ETKİ YARATIR MI?

Emeklilik açısından ilk defa sigortalı olarak çalışılmaya başlanan tarihte nüfus kaydındaki doğum tarihi geçerli kabul edilir. İlk defa çalışmaya başladıktan sonra mahkeme kararıyla yapılan düzeltmeler emeklilik işlemlerinde geçerli kabul edilmiyor. Sigortalı olunan tarihten önce yapılan yaş büyütmeleri emeklilik açısından kabul ediliyor.

BORÇLANMA EMEKLİLİĞİ ÖNE ÇEKER Mİ?

Sigortalı çalışmadan önce askerliğini yapan kişiler, prim günü eksik olmasa da borçlanmaya giderek erken emekliliğe hak kazanabiliyor. Bazı durumlarda emeklilik 1 yıl erken olabiliyor.

STAJ DÖNEMİNDE BORÇLANMAK

Eğitim dönemindeki staj sigortası emekliliğe etki eden uzun vadeli sigorta primi olarak ödenmiyor. Bu sebeple sigorta başlangıcı sayılmıyor. Fakat doğum borçlanmasında başlangıç olarak sayılabiliyor. Stajdan sonra doğum yapan kadınlar şartları yerine getirmiş sayılıyor.