Editörün SeçtikleriEkonomi

Emekli ve memur maaşlarına büyük zam! Aylıklarda hesaplar kökten değişti! En düşüğü 6 bin 026 TL!

Memur maaşı ve emekli aylıkları ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Milyonlarca kişi temmuz ayında maaşlara gelecek olan zam miktarlarını merakla araştırmaya başladı. 2022 zam oranları netleşmeye başladı. Buna göre nisan ayı enflasyon oranı ile birlikte en düşük 4 aylık zam oranı şimdiden yüzde 31,71 olarak kesinleşti. Memurlar için bu oran yüzde 31,21 olarak belli oldu. Yaklaşık olarak 1,5 ay sonra yılın ikinci maaşları belli olmuş olacak.

Emekli ve memurlar yılda 2 defa zam alıyor. Son olarak Türkiye İstatistik Kurumu 4 aylık enflasyon verilerini açıkladı. Temmuz zammına ilişkin rakamlar yavaş yavaş netleşmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaptığı açıklamasında Temmuz zammına ilişkin çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

4 AYLIK ENFLASYON RAKAMI BELLİ OLDU

TÜİK geçtiğimiz günlerde nisan ayı enflasyon oranını açıkladı. Buna göre 4 aylık enflasyon oranı açıklanan rakamlara göre yüzde 31,71 oldu. Nisan ayı enflasyonun açıklanması ile birlikte emekli ve memurlar için zamlı rakamlar da yüzünü göstermeye başladı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ VE MEMUR MAAŞI NE KADAR, KAÇ TL OLACAK?

Eğer beklentilere göre 38,5’luk 6 aylık enflasyon ve Ocak ayındaki gibi memur ve memur emeklisine yüzde 2,5’luk ek zam gerçekleşirse gerçekleşirse; memur zammı yüzde 38+2,5=40,5 olarak gerçekleşecek. Buna göre;

En düşük maaş memurlarda 6.429 TL’den 9.303 TL’ye

En düşük emekli aylığı ise memurlarda 4.289 TL’den 6.026 TL’ye,

Esnafta 2.948 TL’den 4.083 TL’ye,

2000’den önce emekli olan SSK’lılarda ise bu rakam 3.292 TL’den 4.559 TL’ye çıkacak.

HERKESLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR MEVCUT

Zamlı rakamların tam olarak açıklanmasına 1,5 ay kalan Bakan Bilgin, yaptığı şu açıklamalarla dikkat çekti:

“Çalışanlarımızı koruyacağız, emekçilerimizi koruyacağız. Temmuz ayında emekçilerin karşılaştıkları enflasyon farkına karşı düzenlemelerin hazırlığını yaptığımızı belirtmek isterim. Sadece memurların, işçilerin değil emeklilerle ilgili de çalışmalarımız var”