Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Yakıt fiyatları rekor kıracak: Akaryakıt ve otogaza görülmemiş zam yapıldı! İşte Ankara, İstanbul ve İzmir’de yeni akaryakıt ve otogaz fiyatları

Sektör temsilcileri tarafından çok önemli bir açıklama yapılarak LPG’ye 40 kuruş, benzine 1,68 lira zam beklendiği duyuruldu. Brent petrol fiyatlarındaki hareketliliğin yeni zamları tetiklediğini belirten sektör temsilcileri son zamlarla birlikte benzin fiyatının 23 lirayı geçmesini beklediklerini belirtirken bunun yanı sıra LPG fiyatlarına da zam yapılacağı paylaşıldı.

AKARYAKIT VE OTOGAZA ZAM

Ukrayna Rusya savaşındaki belirsizliğin sürmesinin, ABD Merkez Bankası’ndan peşe peşe gelen açıklamaların ve brent petrol fiyatlarındaki hareketliliğin akaryakıt fiyatlarını yukarı çektiğini belirten yetkililer yeni zamların kapıda olduğunu ifade ederken Pazartesi günü pompaya yansıması beklenen yeni zamlarla birlikte fiyatlar rekor kıracak. Buna göre benzinin litre fiyatı İstanbul’da 22,8, Ankara’da 22,93 ve İzmir’de ise 22,94 liraya yükseleceği aktarıldı.

YENİ YAKIT FİYATLARI

Konu ile ilgili olarak hafta başında yapılacak yeni zamlarla birlikte, benzinin litre fiyatı İstanbul’da 22,8 TL’ye, Ankara’da 22,93 TL’ye ve İzmir’de ise 22,94 TL’ye yükselecek.

Bunun yanı sıra LPG fiyatları ise İstanbul’da 11,25 TL’ye, Ankara’da 11,47 TL’ye ve İzmir’de 11,19 TL’ye çıkacağı paylaşılırken 2 Aralık 2021 tarihinde litresi 9.12 TL’den satılan benzinin fiyatı dün itibarıyla 21.15 TL’ye çıkmıştı. Konu ile ilgili olarak son 6 aydaki fiyat artışı ise yüzde 131,90 oldu.

TOPLANTI YAPILMIŞTI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yılmaz’ın çağrısı üzerine akaryakıt sektörünün dağıtım ve bayii dernek temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantı yapıldı. Bu toplantının ardından tavan fiyat uygulamasının yeniden gündeme gelebileceği belirtilirken Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesi ile petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş akaryakıta zam olarak yansımış, EPDK ve Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) arasında tartışmanın fitilini ateşlemişti.

Yakıt fiyatları hakkında yeni bir uygulama gelirse okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.