Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

15 yaşından büyüklere cep harçlığı ödemeleri başladı! Günlük en az 122 TL ödeme yapılıyor: Verilen IBAN numarasına yatırılıyor

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından günlük harçlık ödemesi duyurusu yayımlandı. İŞKUR, sunduğu istihdam projeleriyle hem mesleki eğitim kursları düzenleyerek katılımcılara günlük ödeme yaptığını belirtti. Bu günlük ödemelerle beraber bir sonraki süreçte de iş bulmaya olanak sağlanıyor. Genç, yetişkin demeden her yaştan vatandaşın başvurup katılım gösterebileceği ‘mesleki eğitim kursu’, ‘işbaşı eğitim programı’, ‘girişimcilik eğitimi’ gibi imkânlar sayesinde ücretsiz mesleki eğitim alınarak hem öğrenip hem de para kazanılabildiği duyuruldu.

GEREKLİ ŞARTLAR

İŞKUR’un katılım için sunmuş olduğu bazı şartlar bulunduğu belirtildi. Bu noktada aranan şartlar ise “İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak. 15 yaşını tamamlamış olmak. Mesleğin gereklerine uygun olarak belirlenen özel şartlara sahip bulunmak. Emekli olmamak.” şeklinde belirtildi.

BAŞVURU DETAYLARI

İşbaşı eğitim programlarına katılma şartlarını sağlayan tüm vatandaşlar, 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu il müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine istedikleri zaman programa katılmak için başvuruda bulunulabildiği belirtildi ve İŞKUR tarafından sağlanan günlük ödemelerin de detayları aktarıldı. Buna göre ödemeler şöyle oluyor:

YAPILAN ÖDEME DETAYLARI

163.59 TL: İş arayan statüsündeki katılımcılara.

122.69 TL: Öğrencilere.

81.80 TL: İşsizlik ödeneği alanlara.

106 TL: Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılanlara.

64 TL: Geleneksel mesleklerde mesleki eğitim kurslarına gidenlere.

49 TL: İstihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarına katılanlara.

179.95 TL: Geleceğin mesleklerinde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılanlara.

400 TL (aylık): Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için bakım desteği.

SİGORTA PRİMİ DE ÖDENİYOR

Tüm bunların yanı sıra İŞKUR tarafından yapılan duyurunun devamında programlara katılanların Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi de yatırıldığı ifade edildi.