Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

T.C. Kimlik Numarası sonu 0 ve 8 olanlara 1.300 TL ödeme yapıldı! Aile Bakanlığı resmen duyurdu: Bugün PTT’den paranızı çekin

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli ailelere çeşitli destek ödemesi yapılıyor. Destek ödemeleri hakkında bakanlık tarafından bir duyuru yapıldı. Bu duyuruda hak sahiplerine destek ödemelerinin başladığı bildirildi. Bu destek ödemeleri kapsamında hak sahiplerine 1.298 TL ödeme yapılırken IBAN numarasını paylaşanların ödemelerini ATM’lerden alabileceği belirtilirken IBAN paylaşmayanların ödemelerini PTT’den alabileceği ifade edildi.

T. C. SONUNA GÖRE ÖDEME YAPILIYOR

Milyonlarca dar gelirli veya ihtiyaç sahibi vatandaş, özellikle ekonomik kriz sürecinde devletin verdiği sosyal destek ödemeleri ile hayata tutunmaya rahat bir nefes almaya çalışırken Mayıs ayında da yine devlet tarafından ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara nakit destek ödemeleri verildiği belirtildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu sabah saatlerinde yeni bir duyuru yayımladı ve Mayıs ayı destek ödemelerinin başladığı ifade edildi. Bu duyuruya göre T. C. Kimlik Numarasının sonu 0 ve 8 olanların ödemelerini bugün alabileceği ifade edildi.

ÖDEMELER AY SONUNA KADAR DEVAM EDECEK

Mayıs ayı ödemeleri Bugün itibarıyla başlarken ay sonuna kadar devam edeceği vurgulandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Mayıs ayı sosyal yardım ödemeleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak engelli ve yaşlılık aylığı alan vatandaşlara para ödemeleri başladığı ifade edildi. T.C. kimlik numarasının son hanesine göre ödemeler yapılıyor. Ay sonuna kadar devam edecek. Bugün hesabına para yatmayan vatandaşların ay sonuna kadar ödemeleri tamamlanacak.

NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Engelli ve yaşlılar için nakit para müjdesi bakanlık tarafından bu sabah saatlerinde bir kez daha duyuru yapıldı ve hane içinde yaşayan kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması halinde yaşlılık ve engelli maaşı için başvuru yapılabildiği 2022 yılı için gelir şunu 1417 TL olarak belirlendiği aktarıldı. 2022 yılının ilk 6 aylık dönemi için yüzde 40 ve yüzde 69 arası engelli olanlara ödenen maaş 865 TL olurken yüzde 70 ve üstü olanlar için ödenen tutar 1.298 TL olarak belirlendi.

BU AY BAŞVURAN HAZİRAN’DA ÖDEME ALACAK

Engelli ve yaşlı vatandaşların tüm ihtiyaçlarında yanında olan devlet mayıs ayı için ödemeleri de yapmaya başlanırken 15 Mayıs itibari ile ay sonuna kadar ödemelerin tamamlanacağı ifade edildi. Söz konusu ödemeler için başvuruların e-Devlet üzerinden yapılabildiği belirtilirken başvurular 10 gün boyunca inceleniyor ve inceleme sonunda hak sahibi olunduğu belirlenirse ödeme yapılıyor. Bu ay başvuru yapan ise Haziran ayında ödemesini alıyor.