Genel

Avrupa Birliği ile imzalanan proje kapsamında kadın girişimcilere hibe desteği verilecek!

Türkiye’de uzun yıllardır ülkenin en büyük sorunlarından biri olan işsizlik sorunu, pandemi dönemiyle birlikte daha büyük bir sorun halini almaya başladı. Artan işsizlik rakamları can sıkıcı seviyelerde seyrederken, özellikle kadın nüfusundaki işsizlik dağılımı endişe verici boyutlara ulaştı. Diğer yandan, çalışan kadınların işyerlerinde maruz kaldıkları cinsiyet ayrımcılığı ve mobbing de birçok kadın vatandaşımızı çalışma hayatından uzaklaştırdı. Bu etkenler ışığında Türkiye’de kadınlara istihdamda çok daha geniş alanlar sağlamak adına Türkiye, Avrupa Birliği (AB) işbirliğinde yeni bir projeye imza attı. AB işbirliğinde uygulanan Women Up projesi, 18 yaşını doldurmuş olan kadın girişimcilere ve kadın çalışanlara iş olanağı ve finansal destekler sağlıyor. İşte detaylar…

Women Up Projesi Nedir?

AB işbirliğinde başlatılan Women Up projesi, temelde kadınların kendi işlerini kurarak burada stabil bir düzen kurmalarını amaçlıyor. Bu kapsamda, kadınların iş hayatına dahil olabilmesi için kadın girişimciliğinin artırılması hedefleniyor. Pilot uygulama olarak 7 ilde başlatılan Women Up projesinin, zamanla tüm Türkiye’de uygulanması amaçlanıyor ve bu proje ile istihdam hayatındaki kadın nüfusunun artırılması planlıyor. Ankara, Aydın, Denizli, İstanbul, Kahramanmaraş, Samsun ve Şanlıurfa’da pilot olarak başlatıllan projede, 4.000 yeni kadın işçi istihdam eden 4.000 kadın işverene finansal destek sağlanıyor.

Women Up Projesinde Finans Desteği Ne Kadar?

Women Up projesinin hedef kitlesinde, işyerini 5 Mart 2012 tarihinden sonra açan kadın işletme sahipleri yer alıyor. En fazla 9 işçi çalıştıran ve ek olarak sigortalı kadın istihdam eden işverenler arasından 4.000 kişiye, işe alacakları 4.000 kadın çalışan için finans desteğinin sağlanması amaçlanıyor. Söz konusu proje dahilinde, ek istihdam sağlanacak kadın sigortalı çalışan için asgari ücretin net tutarına kadar hibe desteğinin sağlanacağı belirtiliyor.