Ekonomi

İş aramak yerine iş kurmayı düşünenlere destek KOSGEB’den geldi! İşyeri açacaklara 65 bin TL hibe desteği verilecek!

İşsizlik, uzun yıllardır Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olsa da son dönemlerde bu sorun kendisini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Özellikle “Z Kuşağı” olarak tanınan genç nesil, son dönemlerde oluşan ekonomik tablolar karşısında gelecek kaygısı yaşamaya başlarken, milyonlarca vatandaş işsizlikle nasıl mücadele edeceğinin yollarını arıyor. Bu da iş aramak yerine birçok vatandaşın kendi işini kurma hayalini benimsemesini sağlıyor. Devlet, bu noktada kendi işini kurmak isteyen gençlere yardım elini uzatarak finans desteği sağlıyor. Bu kapsamda ülke ekonomisine katkılar sunan KOSGEB de sunduğu finansal hibelerle, kendi işini kurmak isteyenlere bir yol sağlamış oluyor. KOSGEB bu kapsamda geri ödemesiz 65 bin TL’lik hibe desteği ile müthiş bir fırsat yaratıyor! İşte detaylar…

Kimler 65 Bin TL Hibe Alabilir?

Yeni bir iş kurmak isteyen ancak bunun için elinde yeterli miktarda sermayesi olmayan vatandaşlara KOSGEB beklenen yardım elini uzatıyor. KOSGEB, SGK ile kurduğu işbirliği kapsamında, toplamda 65 bin TL’lik geri ödemesi hibe desteği sağlıyor. Ancak KOSGEB’in sunduğu bu hibe desteğinden, bazı kriterleri karşılayan vatandaşlar yararlanabiliyor. Bu kapsamda söz konusu kredi, sadece engelli vatandaşlara ve eski hükümlü vatandaşlara sunuluyor.

KOSGEB 65 Bin TL Hibe Desteği Süreci

En az %40 engeli ve işgücü kaybı bulunan engelli vatandaşlara ve eski hükümlülere sunulan 65 bin TL’lik hibe desteğinin 45 bin TL’lik kısmı kuruluş desteği olarak, 15 bin TL’lik kısmı işletme gideri olarak ve 5 bin TL’lik kısmı da kuruluş işlemleri desteği olarak veriliyor. Ayrıca kriterlere uyan vatandaşların bu destekten yararlanabilmesi için KOSGEB’in uygulamalı eğitim programlarına katılıp, programı tamamlayıp katılım belgesi alması ve kurmayı düşündükleri iş ile ilgili olarak bir proje hazırlamaları gerekiyor. Bu süreçleri tamamlayan ve kriterlere uyan vatandaşlara KOSGEB 65 bin TL’lik hibe desteği sağlıyor.