Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Asgari ücretli çalışanlara çifte zam: Beklenen haber TBMM’den geldi! Düğmeye basıldı, az önce açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının ardından asgari ücretli de 2022 yılı içinde yeni bir zam beklentisine girerken asgari ücretli çalışanlara Kurban Bayramında ikramiye verilmesi için TBMM’ye teklif gittiği belirtildi. Milyonlarca çalışan Temmuz ayında alacağı zam oranlarını beklerken asgari ücretliyi çalışanları da ilgilendiren flaş bir iddia gündeme geldi. Buna göre asgari ücretli çalışanlara Kurban Bayramında ikramiye verilecek. Tabi bunun için verilen teklifin kabul edilmesi gerekiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in asgari ücret zammının Temmuz ayında gündemde olmadığını belirtmiş ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarında artan enflasyondan kaynaklı olarak bazı düzenlemeler yapılabileceği sinyalini vermişti.

SEVİNDİREN HABERİ ERDOĞAN VERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yıl ortasında böyle bir gereksinim olursa konunun değerlendirmeye alınacağını kaydetmişti.

Nihai kararın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son iki aylık enflasyon rakamlarının ardından açıklanması bekleniyor.

ÇALIŞANLARA BAYRAM İKRAMİYESİ

Tüm bunların yanı sıra Türkiye Büyük Millet Meclisine asgari ücretli çalışanlara bayramlarda ikramiye verilmesi için bir teklif sunuldu. Bu teklife göre çalışanlara asgari ücretin yarısı kadar yani 2 bin 125 TL ikramiye ödemesi isteniyor. Teklif kabul edilirse bu bayram asgari ücretli çalışanlara 2 bin 125 TL ödeme yapılacak.