Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

SGK ödemelere başladı: e-Devletten hemen başvurun! 24 ay boyunca 625 TL ödeniyor: Toplam 15.000 TL alacaksınız

SGK’dan sigortalı olanları ve yakınlarını ilgilendiren çok önemli bir haber duyuruldu. İhtiyaç sahiplerine verilen nakdi yardımlardan biri olan ölüm aylığı, sigortalı kişilerin vefatı durumunda hak sahiplerine bağlandığı belirtildi ve kız çocuklarına verilen ölüm aylığı, evlilik durumu söz konusu olduğunda çeyiz parasına dönüştüğü belirtildi.

5 YIL İÇİNDE BAŞVURUN

Konu ile ilgili olarak tek seferde toplu halde ödenen bu yardım belirlenen şartlar sağlandığında hemen alınabildiği belirtildi ve ödemeyi almak için 5 yıl şartı bulunduğu aktarıldı. Yani başvuruların 5 yıl içinde yapılması gerektiği 5 yıldan sonra yapılan başvuruların kabul edilmeyeceği ifade edildi.

24 AY BOYUNCA 625 TL ÖDENİYOR

En düşük emekli maaşının bu sene 2500 TL olmasının ardından diğer kalemlerde de artış meydana geldiği belirtildi ve yetim parası (ölüm aylığı) en düşük hisse üzerinden (yüzde 25) yetim maaşı alan kız çocuklarına aylık 625 TL olarak verildiği paylaşıldı. Bu noktada söz konusu ödemelerin 24 ay boyunca yapılacağı belirtildi ve toplamda 15 bin lira ödeneceği aktarıldı.

EVLİLİK ÖDENEĞİ DETAYLARI

Evlilik Ödeneği adı da verilen çeyiz parasından yararlanabilmek için ise bazı şartlar bulunduğu belirtilirken 2008’den beri yetim olan kız çocuklarına bu aylık verildiği bu destekten yararlanmak için yetim aylığı almak ve yetim aylığı alırken evlenmenin gerektiği belirtildi. Ayrıca evlendikten sonraki 5 sene içerisinde başvuru yapılmazsa ödeme alma hakkı olmadığı vurgulandı.

Konu ile ilgili olarak evlendikten sonra çeyiz parası alanlar, boşanırsa ve üzerinden 24 ay geçmezse yeniden yetim aylığı alamıyorlar. Yetim aylığı alıp evlenen, eşi ölen ve eşinden dolayı yetim aylığı almaya hak kazananlar, bu aylığı hemen alabiliyor. Bu aylık için çeyiz parasının sona ermesi beklenmiyor.