Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Özel sektörde çalışanlara müjde! Kurban bayramında çalışanlara 2.125 TL ikramiye ödemesi: Açıklama yapıldı

Hayat pahalılığı 2022 yılının başından bu yana artık vatandaşların belini bükmüş durumdayken özellikle asgari ücretli çalışanların maaşına yüzde 50 oranında zam yapıldı. Bu zam ise diğer ürünlere yapılan zamlar doğrultusunda eridi. Bundan kaynaklı olarak asgari ücretli çalışanlar maaşlarına ikinci bir zam beklentisi oluştu. Temmuz ayında maaşlarına ek zam bekleyen asgari ücretli çalışanların maaşlarına düzenleme yapılıp yapılmayacağı henüz netleşmedi ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalarında Temmuz ayında bazı iyileştirmelerin yapılacağı haberini verdi.

YÜZDE 50 ORANINDA ZAM YAPILDI

Milyonlarca Asgari ücretli çalışan Aralık ayında maaşlarına yapılan yüzde 50,5 zam oranı ile sevindiren bir haber aldı ve asgari ücretlilerin bu sevinci çok uzun sürmedi ve yapılan zamlar doğrultusunda maaşlar eridi. 2022 yılının başlaması ile beraber hayat bağlılığı giderek arttı ve enflasyon canavarı adeta zamları yedi bitirdi. Bu nedenle de asgari ücretle çalışanlar Temmuz ayında ikinci zam olur mu sorusuna yanıt aramaya başlarken hükümetten de olumlu açıklamalar geldi.

ÇALIŞANLARA BAYRAMLARDA İKRAMİYE

Asgari ücretliye Kurban Bayramı ikramiyesi verilmesi için çalışmaların başladığı belirtilirken Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kanun teklifi verildi. Bu kanun teklifinde asgari ücretli çalışanlara bayramlarda asgari ücretin yarısı yani 2 bin 125 TL ikramiye verilmesi istendi. Kanun eğer onaylanırsa çalışanlara ikramiye ödemesi yapılacak.

ANLIK HABERDAR EDECEĞİZ

Temmuz’da 20 milyon çalışanı hem zam hem de ikramiye müjdesi beklenirken yetkililerin bu konuda çalışmalara başladığı Haziran ayında teklifin oylamaya sunulacağı belirtildi. AK Parti sözcüsü Ömer Çelik de Geçtiğimiz günlerde bu yönde açıklamalarda bulunarak zaten hem ikramiye hem de zam konusunda sevindiren sinyaller verdi. Bunun ardından zam ve ikramiye beklentileri arttı.

TBMM’ye gelen kanun teklifi onaylanırsa asgari ücretli çalışanlara bayramlarda ikramiye ödemesi yapılacak. Bu konuda bir gelişme olduğunda okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.