Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Aile Bakanlığı bu sabah duyurdu: T.C. sonu 0,2,4,6,8 olanlara 1.100 TL ödeme yapıldı: ATM’den veya PTT’den paranızı alın

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çeşitli destek ödemeleri yapılıyor. Bu desteklerden biri de pandemi sosyal destek ödemeleri oluyor. Ekonomik zorluklar karşısında vatandaşların maaşı eridi ve devletin verdiği destekler dikkat çekmeye başladı. e-Devlet üzerinden pandemi sosyal destek başvurusu yapanlara başvuruların onaylanması doğrultusunda 1.100 TL ödeme yapıldığı belirtildi. Bu ödemelere başvuru yapılırken IBAN numarası paylaşmak gerekiyor. IBAN numarasının paylaşılmaması durumunda PTT’den ödeme alınabileceği ifade edildi.

T.C. KİMLİK NUMARASINA GÖRE BAŞVURU

Destek başvurusu yapacak olan vatandaşlar için başvuru günleri düzenlendi. Buna göre T. C. sonu 0 olanlar Pazartesi, 2 olan Salı, 4 olan Çarşamba, 6 olan Perşembe, 8 olan ise Cuma günü başvuru yapabiliyor. Bunun yanı sıra hafta sonları bir kısıt olmadan herkes başvuru yapabiliyor.

TEK BAŞVURU DEĞERLENDİRİLECEK

SYDV’ler üzerinden farklı destekler için de başvuru yapılabiliyor. Söz konusu destekler kişi bazlı değil hane bazlı ödendiğinden kaynaklı olarak aynı aileden birden fazla başvuru yapıldığında tek bir başvuru değerlendirmeye alınıyor.

KİMLERE ÖDEME YAPILMAZ?

Ödeme yapılmayacak kişiler ise şöyle ifade edildi:

Salgın Sosyal Destek Programı Faz-1 ve Faz-2 kapsamında verilen 1.000 liralık nakdi destekten faydalanmış olanlar,

4A’lı kamu işçileri,

4C kapsamındaki memurlar,

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) gelir veya aylık alanlar (emekliler),

İşkur’dan işsizlik ödeneği olanlar,

İşkur Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalananlar.