Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

SGK’dan beklenen duyuru sonunda yayımlandı: Bu 45 meslekte çalışanlara erken emeklilik hakkı getirildi

Bazı meslekler insanları diğer iş kollarına göre daha fazla yıprattığından kaynaklı olarak SGK tarafından çok önemli bir karar alındı. SGK tarafından ayrıcalıklı emeklilik sunulurken yapılan düzenlemelerin sonuna gelindi ve bazı meslekleri yapanlara erken emeklilik sunulacağı belirtildi. SGK’nın belirlediği bazı mesleklerde çalışan milyonlarca kişi 3600 günden emekli olma şartları yeni düzenleme ile değiştiği belirtildi ve yeni hazırlanan tasarı ile durum esnetiliyor ve erken emeklilik hakkı veriliyor.

2,5 YIL DAHA ERKEN EMEKLİ OLABİLECEK

Milyonları ilgilendiren müjdeli haber SGK’dan geldi ve yıpranma hakkı tanınan işçilerin 2008 yılından önce elde edecekleri yıpranma hakkı ile beraber 2.5 yıl daha erken emekli olabilecekleri ifade edildi.

2008 senesinden önce geçerli olan sistemde, yıpranma hakkıyla işçinin kazandığı sürenin tamamı yaş haddinden de indirildiği hatırlatıldı ve 5 yıl fiili hizmet süresi zammı alan bir kişinin yaş haddinde de 5 yıl indirim yapılıyordu. 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008’den itibaren yaş haddinden düşülecek süre, Yıpranma ve yaş haddinden indirim hakkı için yıpranmaya tabi işte en az 3600 gün (10 yıl) çalışma şartı arandığı ifade edildi.

FİİLİ HİZMEET SÜRESİ ZAMMI VAR

3600 gün hesabında, 1 Ekim 2008 öncesi yıpranmaya tabi olmayan çalışma süreleri de dikkate alınacağı belirtilerek 2008 öncesi ve sonrası çalışma sürelerinin toplamı 3600 gün olanlar, 2008’den sonraki yıpranma sürelerini yaş haddinden indirip, daha erken emekli olabilecekleri duyuruldu. Bununla beraber yıpranma hakkından yararlanan kişilere, çalıştıkları her 360 gün için 60 gün ile 180 gün arasında değişen sürelerde fiili hizmet süresi zammı verildiği duyuruldu.

5 yıl yıpranma hakkı bulunanların yaş haddinde en fazla 2.5 yıl indirim yapıldığı belirtilerek 52 yaşında emekli olacak olan bir kişi 49,5 yaşında emekli olabiliyor. SGK’dan konu hakkında yapılan açıklamada bu konu hakkında çalışmaların devam ettiği ifade edildi.

BU MESLEKLERİN YIPRANMA PAYI VAR

Su altında çalışanlar, Emniyet ve, MİT mensubu, itfaiyeci, gazeteci, madenci, demir-çelik işçileri başta olmak üzere milyonlarca çalışanın yıpranma hakkı olduğu belirtildi ve yıpranma hakkı, erken emekli olmayı sağladığı yıpranma süreleri emeklilik için gerekli yaş haddinden düşüldüğü ifade edildi.