Editörün SeçtikleriEkonomi

Her dediği çıkan altın profesörü İslam Memiş uyardı! Altın alım satımı sırasında buna dikkat etmeyen zarar eder!

Yatırımcıların ve altın alacakların en çok dikkat ettiği konulardan bir tanesi altın fiyatları. Her geçen gün dalgalı bir grafik çizmeye devam eden altın son 2 yıl içerisinde başta koronavirüs olmak üzere son aylarda çıkan savaş, koroanvirüste yeni varyantlar ve doların hareketliliği sebebiyle çok etkilendi. Fiyatların bir dönem zirve yaptığı şu anda yatay bir seviye izleyen altın fiyatları karşısında vatandaşlar nasıl davranacaklarını şaşırıyor.

Bugüne kadar hemen hemen dediği her şey çıkan İslam Memiş’ten flaş bir açıklama geldi. Memiş, yaptığı açıklamasında altın alan ya da satan kişilerin mutlaka dikkat etmesi gereken noktaları açıkladı. Bu noktalara dikkat etmeyen kişilerin zararla karşılaşacağını belirten uzman ismin açıklaması haberimizde..

ALTINDA BUNA DİKKAT ETMEYEN ZARAR EDER

Memiş, yaptığı açıklamasında “Makas aralıklarına dikkat edin, yanılgıya düşmeyin. Alım ya da satım yaparken bu makas aralıklarını göz önünde bulundurmayan yatırımcı alım ya da satış hamlesini yanlış yapabilir” diyerek uyarıda bulundu.

3 PUANLIK ARA

Dolar 14 TL seviyesinden yeniden 15 TL seviyesine çıktığını söyleyen İslam Memiş, makas aralıklarına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Dolar kuru 15.48 lira seviyesinde yani ekranda görmüş olduğunuz 15.48 olsa da serbest piyasalarda şu anda dolar tl kurunun 15.50 olduğunu söyleyebilirim. Serbest piyasalarla ekranlar ve bankalar arasında 3 puanlık bir makas aralığı var. Bu aralığı yaklaşık 1 aydır söylüyorum. Makas aralıklarına dikkat edin, yanılgıya düşmeyin. Alım ya da satım yaparken bu makas aralıklarını göz önünde bulundurmayan yatırımcı alım ya da satış hamlesini yanlış yapabilir”

Gram altın için de açıklamalarda bulunan Memiş, al-sat yaparken yatırımcıların yanıltıcı seviyeye dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

SERT DÜŞÜŞLERİ DEĞERLENDİRİN

Sert düşüşlerin gümüşte alım fırsatı yarattığını belirten Memiş, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Gümüşün gram fiyatı 10.34 lira seviyesinde. 10.56 lira seviyesinden hızlı bir geri çekilme varda ama gümüş ons fiyatı benim de beklentimden daha fazla değer kaybettiği için şu an 20.82 dolar seviyesinde olduğu için ve gümüş altın rasyosu yüksek olduğu için altının gram fiyatına kıyasla biraz daha fazla değer kaybetmiş oldu. Elinde TL bulunan dolar bulunan yatırımcılar için aslında çok güzel bir fırsat sunmuş oluyor. Tek bir enstrümana yatırım yapmış olanlar, bu sert düşüşleri görünce morali bozuluyor. Farklı enstrümanlara bölerek yatırım yapıldığında o düşüşlerin önemi yok. Sürekli yükselsin diye bir ekonomi, finans yok”