Ekonomi

Vatandaşları daha zor günler bekliyor gibi! Elektriğe çılgın zam!

Her gün çeşitli kalemlere gelen zamlara neredeyse alışan vatandaşlara bir kötü haber daha geldi. Gelen bir son dakika haberine göre milletvekili elektriğe yüzde 100 zam geleceğini belirterek vatandaşları açık açık uyardı. Eğer söylenenler doğruysa vatandaşı ciddi olarak daha zor günler bekliyor.

Üst üste gelen zamlardan bunalan vatandaşlara kötü haber CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat tarafından verildi. Karabat, gerekçelerini de açıklayarak elektriğe çılgın zam geleceğini iddia edildi.

CHP Milletvekili Özgür Karabat, açıklamasında, “Enerji sektöründeki yanlış özelleştirmeler ve tamamen dövize endeksli finans sistemi Türkiye’yi dünyanın en pahalı elektriğini tüketen ülkeler arasına soktu. Kamunun rezervleri boş olduğundan şimdi AKP Hükümeti mecbur bir şekilde %100 zam yapacak” diyerek kötü haberi duyurdu.

ELEKTRİĞE %100 ZAM YOLDA!

Özgür Karabat’ın yapmış olduğu o paylaşımda elektriğe gelebilecek yüzde 100’lük zammın gerekçeleri de şu şekilde paylaşıldı:

1) Benzine yılbaşından bu yana yapılan 18’inci zamla birlikte litre fiyatı 24 TL’ye çıkacak. Devletin vatandaşını koruyacak gücü maalesef kalmamıştır. Enerji maliyetleri doğrudan yansıtılıyor. Ama en büyük zam elektriğe gelecek.

2) Mesken düşük kademe vergi dahil kilovatsaat (kWh) başına 1,26 TL’ye satılıyor. Yüksek tüketim bedeli 1,89 TL. Ancak bir kWh elektriğin üretim maliyeti 2,7 TL’ye kadar çıkmış durumda. Sanayi ve ticarethane aboneleri de kWh başına 2,74 TL ödüyor.

3) Dolayısıyla mesken elektriğinin sanayi ve ticarethane aboneleri tarafından sübvanse edilmesi de artık söz konusu değil. Enerji üretiminin yaklaşık %85’ini özel sektör yaptığı için, bunların da en az %70 oranında döviz borçlusu olduğundan zam kaçınılmaz!

4) Enerji sektöründeki yanlış özelleştirmeler ve tamamen dövize endeksli finans sistemi Türkiye’yi dünyanın en pahalı elektriğini tüketen ülkeler arasına soktu. Kamunun rezervleri boş olduğundan şimdi AKP Hükümeti mecbur bir şekilde %100 zam yapacak.

5) Dolar kuru, petrol-doğalgaz fiyatları ile elektrik üretim maliyetleri arttıkça, AKP kasada 5 kuruş para bırakmadığı için bunların faturasını halka kesecek. AKP’nin bunu çözecek kabiliyeti de kalmamıştır.

6) AKP eğer elektrik zammını memura ve emekliye daha fazla enflasyon farkı vermemek için temmuz ayına bırakırsa, bu zammın oranı %100 değil, %150 dahi olabilir. Buradan tüm vatandaşlarımızı ve yatırımcılarımızı uyarmış olayım.