Editörün SeçtikleriEkonomi

Dolar 8 TL daha artacak açıklaması geldi! Yıl sonunda dolar kaç TL olacak?

Dolar piyasalarında sert yükseliş hızını kesmeden devam ederken, uzmanlardan da dolara ilişkin değerlendirmeler peş peşe gelmeye başladı. Gelen son habere göre Yeniçağ yazarı ekonomist Evren Devrim Zelyut doların TL karşısında ortalama 24 TL civarında olabileceğini söyledi. İşte merak edilenler..

Dolar 20 Aralık tarihinden bu yana son10 gündür ilk defa 15 TL’nin üzerinde seyretmeye başladı. Analistler bunun yön belirleyici olduğunu söylerken, kur politikasındaki risklerin de artmaya devam ettiğini belirtiyor.

YIL SONUND DOLAR 24 TL OLABİLİR

Uzman isim, ABD ve Türkiye arasındaki enflasyon puanının 50 olması halinde kurun 16 TL’ki haline 8 daha ekleneceğini eğer bu durumun acil bir şekilde gündeme alınmaması halinde yıl sonunda doların 24 TL olacağını söyledi.

ACİL BİR ŞEKİLDE GÜNDEME ALINMALI

Doların yükselişi hakkında konuşan Zelyut yaptığı açıklamasında, “ne olacak dediğimizde iki ülke arasındaki enflasyon farkını baz alırız. ABD ile Türkiye arasında 50 puan enflasyon farkı olsun ki aslında bu daha fazladır. Bu kur 16 lira ise 8 lira daha koyacağız demektir. Yani eğer doğru politikaları acil bir şekilde gündeme almazsak şu tarihten 12 ay sonra sizin potansiyel olarak dolar/TL’niz 24’e gider” dedi.