Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Son dakika milyonlarca kişiye çok kötü haber verildi: Elektrik fiyatlarına yüzde 100 zam duyurusu yapıldı!

Akaryakıttan gıdaya birçok ürüne zamlar gelmeye devam ederken zam haberleri vatandaşların gündemini meşgul ediyor. 2022 yılı zamlar yılı olarak tarihe geçerken yeni zam haberi de yürekleri ağıza getirdi. Bu noktada elektrik fiyatlarına zam yapılacağı iddia edildi. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Twitter hesabından çok önemli değerlendirmelerde bulundu.

ELEKTRİĞE ÇOK BÜYÜK ZAM

Özgür Karabat açıklamalarında elektrik fiyatlarına büyük zam yapılacağını belirtti. Karabat açıklamalarında zammın oranının yüzde 100 değil yüzde 150 bile olabileceğini aktardı. Bunun yanı sıra Karabat vatandaşları uyarmak istediğini belirtti.

CHP’li Karabat, Twitter’dan yaptığı paylaşımla, elektriğe zam yapılmasının kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

YAPILAN AÇIKLAMALAR

Konu ile ilgili olarak CHP’li Karabat açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

1) Benzine yılbaşından bu yana yapılan 18’inci zamla birlikte litre fiyatı 24 TL’ye çıkacak. Devletin vatandaşını koruyacak gücü maalesef kalmamıştır. Enerji maliyetleri doğrudan yansıtılıyor. Ama en büyük zam elektriğe gelecek.

2) Mesken düşük kademe vergi dahil kilovatsaat (kWh) başına 1,26 TL’ye satılıyor. Yüksek tüketim bedeli 1,89 TL. Ancak bir kWh elektriğin üretim maliyeti 2,7 TL’ye kadar çıkmış durumda. Sanayi ve ticarethane aboneleri de kWh başına 2,74 TL ödüyor.

ZAM KAÇINILMAZ

3) Dolayısıyla mesken elektriğinin sanayi ve ticarethane aboneleri tarafından sübvanse edilmesi de artık söz konusu değil. Enerji üretiminin yaklaşık %85’ini özel sektör yaptığı için, bunların da en az %70 oranında döviz borçlusu olduğundan zam kaçınılmaz!

4) Enerji sektöründeki yanlış özelleştirmeler ve tamamen dövize endeksli finans sistemi Türkiye’yi dünyanın en pahalı elektriğini tüketen ülkeler arasına soktu. Kamunun rezervleri boş olduğundan şimdi AKP Hükümeti mecbur bir şekilde %100 zam yapacak.

5) Dolar kuru, petrol-doğalgaz fiyatları ile elektrik üretim maliyetleri arttıkça, AKP kasada 5 kuruş para bırakmadığı için bunların faturasını halka kesecek. AKP’nin bunu çözecek kabiliyeti de kalmamıştır.

YÜZDE 150 BİLE OLABİLİR

6) AKP eğer elektrik zammını memura ve emekliye daha fazla enflasyon farkı vermemek için temmuz ayına bırakırsa, bu zammın oranı %100 değil, %150 dahi olabilir. Buradan tüm vatandaşlarımızı ve yatırımcılarımızı uyarmış olayım.