Ekonomi

Bu hususları yerine getiren sigortalı çalışanlar, erkenden emekli olabilecek!

Milyonlarca çalışan vatandaşın en büyük hayalleri arasında bir an önce emekli olmak ve düzenli gelir eşliğinde, çalışmadan, sevdiklerine ve hobilerine daha fazla zaman ayırma düşüncesi yer alıyor. Ancak emeklilik hakkının elde edilebilmesi için birtakım kriterlerin ve şartların da karşılanması gerekiyor. Prim günü sayısı, yaş şartı gibi kriterler tamamlandığında elde edilebilen emeklilik hakkı, Sosyal Güvenlik Mevzuatında yapılan son düzenlemelerle birlikte yaş sınırının uzatılmasıyla daha geç elde edilebilir hale geldi. Ancak bazı hususların yerine getirilmesi halinde çalışan vatandaşların erken emekli olma hakkı ortaya çıkıyor. İşte detaylar…

Malulen Emeklilik

Aktif olarak çalışma hayatı içinde, iş yapabilme gücünün en az %60’ını kaybeden sigortalı vatandaşlar, kanunen belirlenmiş yerlerden aldıkları sağlık raporu ile malulen emekli olabiliyor ve kanunen belirlenen sürelerden daha erken emeklilik hakkı elde edebiliyor. Bu durum isteğe bağlı olmadığı için, ancak sağlık durumunda yaşanan sorunlar sonucu bu hak vatandaşlara tanınabiliyor.

Doğum, Askerlik ve Yurtdışı Borçlanması

Erken emeklilik için kişiler doğum, askerlik ve yurtdışı borçlanması yöntemlerini de değerlendirebiliyor. Bu kapsamda doğum borçlanmasında kadın çalışanlar, sağ doğum gerçekleştirmeleri halinde, bu süreçleri borçlanarak 3 çocuk için toplamda 2760 gün yani 6 yıl kazanabiliyor. Tek çocuk içinse bu süre 2 yıl olarak belirleniyor. Askerlik borçlanmasında ise erkek sigortalı çalışanlar, askerlik nedeniyle çalışma sürelerine ara verdiklerinde borçlanarak emekliliklerini 2 yıl daha erkene çekebiliyor. Yurtdışı borçlanmasında ise aktif çalışma sürecinde, bir dönem sigortalı olarak yurtdışında çalışanlar, emekliliklerini erkene çekebiliyor.

SGK Giriş Tarihi ve Staj Süreci

Diğer yandan 9 Eylül 1999 öncesi SGK girişi olanlar, 15 yıllık hizmet süresi ve 3600 prim günü şartını sağlamaları halinde erken emekli olabiliyor. Bir diğer yandan çalışma hayatında gerçekleştirilen staj süreleri ve eğitimler de borçlanma sureti ile emekliliğe sayılabiliyor ve emeklilik erken döneme çekilebiliyor.