Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

e-Devlet üzerinden başvurular bugün başladı! Aile Bakanlığı başvurana hemen 1.100 TL veriyor: PTT veya ATM’den alın

Koronavirüs pandemisi sürecinde dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşların her zaman yanında olan ve desteklerini esirgemeye Aile Bakanlığı tarafından sosyal desteklere devam ediliyor. Yardıma muhtaç olan ve ekonomik durumu yerinde olmayan vatandaşlara bakanlık tarafından sosyal yardım verileceği belirtilerek bu yardımdan bağımsız olarak yapılacak olan ödemelerden pandemi sürecinde yardım alan vatandaşlar faydalanamayacağı ifade edildi. Bakanlık tarafından sağlanacak destek ödemelerine başvuru yapmak isteyenlerin e-devlet üzerinden başvuruların yapılabileceği belirtildi ve başvuru işlemleri onaylanan vatandaşların paylaştıkları IBAN numaralarına 1.100 TL destek ödemesi yatırılacak. IBAN numarasını paylaşmayan vatandaşlar ise PTT üzerinden paralarını alabilecek.

AİLE BAKANLIĞI DESTEK ÖDEMESİ YAPIYOR

Devlet, sosyal devlet olmanın yükümlülüklerini yerine getirerek Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara destek vermeye devam ederken özellikle koronavirüs salgını döneminde binlerce vatandaş ekonomik sıkıntılar yaşamaya başladı. Bu süreçte başlayan pandemi yardımları ile vatandaşlar az da olsa nefes aldı. Devreye giren devlet vatandaşların her türlü acil nakit ihtiyacına yardım ederken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşların hesabına nakit para yapılacağı ifade edildi.

BAŞVURU GÜNLERİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan sosyal destek ödemeleri için başvuru işlemleri açıldı. Söz konusu başvurular T.C. Kimlik Numarasının son hanesine göre belirlenen günlerde e-Devlet üzerinden yapılıyor. Başvuru günleri ise şöyle paylaşıldı:

T.C. kimlik numarasının Sonu 0 olanlar Pazartesi günü
T.C. kimlik numarasının sonu 2 olanlar Salı günü
T.C. kimlik numarasının sonu 4 olanlar çarşamba günü
T.C. kimlik numarasının sonu 6 olanlar Perşembe günü
T.C. kimlik numarasının sonu 8 olanlar Cuma günü
Cumartesi ve Pazar günleri ise e-devlet üzerinden bütün T.C. kimlik numaraları başvuru yapabilecek.

HESAPLARA 1.100 TL YATIRILACAK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardım başvurusu yapan vatandaşlara uygun görülmesi durumunda 1.100 TL ödeme yapılıyor. Başvuru sırasında bakanlık tarafından Sedan IBAN numarası talep ediliyor ve bu IBAN numarasına destek ödemesi yapılıyor. IBAN numarasını paylaşmayanlar ise ödemelerini PTT üzerinden alabilecek.