Ekonomi

Ucuz fiyata otomobil sahibi olmanın yöntemi bulundu! Bu kriterlerle uyuyorsanız yarı fiyatına araba alabilirsiniz!

Türkiye’de otomobil sahibi olmak, son dönemlerde oldukça zorlu bir hal aldı. Araç satışlarının yapıldığı internet sitelerinde fiyatların hızlıca ve giderek artması, araç sahiplerini başta sevindiriyor olsa da sonradan fiyatların durmadan yükselişi can sıkıcı bir hal almaya başladı. ÖTV ve MTV ile birlikte çip krizi ve enflasyon etkenleri de otomotiv sektörünü derinden etkilerken, vatandaşlar nasıl uygun fiyatla araç sahibi olabileceğinin yollarını araştırmaya başladı. Türkiye’de, sosyal devlet anlayışı ile yürütülen destek programları arasında, bazı kriterleri karşılayan vatandaşlar için sunulan ÖTV’siz araç satış desteği de bulunuyor. Peki kimler ÖTV indirimli ya da doğrudan ÖTV’siz araç satışlarından yararlanabiliyor? İşte detaylar…

ÖTV Muafiyeti ve Vergi İndirimi

Otomobil alma işlemlerinde vatandaşın karşısına çıkan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) araç satın alma işlemlerini bir hayli zorlaştırıyor. Ancak devlet, engelli ve malul vatandaşlar için ÖTV indirimi ve ÖTV muafiyet hakkı sunuyor. Sıfır araçlar için uygulanan MTV’siz ve ÖTV’siz satışlarda 2022 yılında üst fiyat sınırı 450 bin 500 TL olarak belirlendi. ÖTV indirimi, sıfır araç alacak olan engelliler için bir fırsat oluştururken, engel durumu %90’ın üzerinde olan vatandaşlar doğrudan ÖTV ve MTV ödemeyerek de araç sahibi olabiliyor.

Kimler, Nasıl ÖTV’siz Araç Alabilir?

Engelli vatandaşların, engel durumlarına göre ÖTV indirimli ya da doğrudan ÖTV’siz ve MTV’siz araç satın alabilmeleri için engel durumların beyan eden sağlık raporu sunmaları gerekiyor. Ayrıca engellilik raporlarında Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu’nda “Özel Gereksinim Koşulu Vardır” ibaresinin de olması gerekiyor. ÖTV indirimlerinden, en az %40 engeli bulunan vatandaşlar yararlanabiliyor. Ayrıca engelli vatandaşın bu otomobilleri alabilmesi için H sınıfı ehliyet sahibi olması da gerekiyor.