Editörün SeçtikleriEkonomi

Maaşı asgari ücret olanlar için SGK’dan 12 bin 454 TL toplu para ödemesi başladı! ATM’lerden ya da PTT’den çekebilirsiniz

Asgari ücret üzerinden maaş alan herkesi yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Devlet, kadınların çalışma hayatına doğum sonrasında daha kolay dönebilmesi için destekleyici projelerine devam ediyor. Bu kapsamda SGK’dan toplu para ödemeleri yapılmaya başlandı. Gelen son habere göre 2022 yılı için en düşük doğum parasının 12 bin 454 TL olduğu açıklandı. Asgari ücret için belirtilen bu rakam, maaşın daha yüksek olması halinde artabiliyor.

ÖDEMELER DOĞUM TAMAMLANINCA AKTARILIYOR

SGK tarafından yapılan açıklamaya göre annelere verilen ödemeler doğum tam ve sağ bir şekilde gerçekleştikten sonra yapılıyor. Kadınların çalışma hayatında daha fazla yer edinebilmesi için doğum ödemeleri başladı. 2022 yılı asgari ücret alan bir kişi en düşük 12 bin 454 TL doğum parası alabilecek.

Bunun dışında ilk doğumunu yapan annelere 300 TL, ikinci doğumunu yapanlara 400 TL, üçüncü ve daha fazla doğumunu yapan annelere 600 TL nakit ödeme de veriliyor.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ NE KADAR?

İş göremezlik ödeneği doğum yapan ve yapacak annelerin en çok araştırdığı konular arasında. Buna göre doğumdan önceki ilk 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta kadınlar çalışmıyor. Bu çalışmadıkları dönem için maaş alamadıkları için devlet iş göremezlik ödeneği yani rapor parası ödemesi yapıyor. Bu ödeneği alabilmek için şu şartları taşımak gerekiyor:

Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,

İstirahatli olduğu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması, (Sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışma durumu hariç)

İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin yitirilmemiş olması,

Doğum olayının canlı veya ölü olarak gerçekleşmiş olması

KADINLARA YAPILAN TOPLAM ÖDEMELER

Maaşlara göre kadınlara doğum için yapılan toplam ödemeler şu şekilde: