DünyaEditörün Seçtikleri

SON DAKİKA!! Maymun çiçeği virüsü için 21 günlük ilk karantina kararı geldi!

Gelen bir son dakika haberine göre yeni virüs maymun çiçeği herkesi tedirgin etmeye başladı. Yeni virüs için bugün ilk karantina haberi geldi. 21 günlük karantina uygulaması başlıyor.

Karar Belçika’da alındı. Belçika’da maymun çiçeği virüsü ile temas eden kişilerin 21 gün boyunca karantinada kalması kararlaştırıldı. Bu kişilerin semptom geliştirip geliştirmediklerinin takip edilmesi istenecek.

BU KİŞİLER ÇOK DİKKATLİ OLMALI

Karantina kararını Bakım ve Sağlık Ajansı’na bağlı uzmanlardan oluşan Risk Değerlendirme Grubu aldı. Virüse yakalanan kişilere yüksek riskli temasları olan kişilere, bağışıklığı azalan ve hamile olan kişilere temas konusunda dikkatli olmaları belirtildi.

Yüksek riskli temaslar arasında oda arkadaşları, cinsel partnerler, yakın temasta olan kişiler ve hastayla ilgilenen sağlık çalışanları yer alıyor. Ayrıca eşcinsel erkeklere ve birden fazla partneri olan kişilere yönelik bir bilinçlendirme kampanyası da düzenlenecek.

KARAR VAKA SAYISI 2’YE ÇIKINCA ALINDI

Karantina kararı Belçika’da maymun çiçeği virüsüyle ortaya çıkan vakaların 2’ye çıkmasından sonra alındığı belirtildi.

Belçika Bakım ve Sağlık Ajansı’ndan Joris Monens, maymun çiçeği virüsünün toplumda yayılması konusunda henüz endişelenecek bir durum olmadığını belirterek “Hastalık yalnızca yakın temas yoluyla bulaşıyor, kısa süreli temas yoluyla değil ama yine de dikkatli olmalıyız” dedi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?

Maymun çiçeği virüsünün görüldüğü ülkeler Belçika’dan sonra İspanya, Portekiz, İtalya, İsveç, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri olarak açıklandı.