Editörün SeçtikleriEkonomi

Ünlü Ekonomistten Bomba Açıklama! Tarih Vererek Gıda Kıtlığı Geleceğini Duyurdu

Yaptığı açıklamalarda adından sıkça söz ettiren ekonomist İslam Memiş, gıda kıtlığının geleceğini duyurdu.

Sık sık paylaşımlarıyla yatırımcıları uyaran İslam Memiş, bu kez sadece yatırımcıları değil herkesi ilgilendiren bir açıklama yaptı. Gıda krizi sinyalinin verildiğini belirten Memiş’in açıklaması şu şekilde;

“ABD, İngiltere Merkez Bankası başkanları ve Çin’deki yetkililer gıda krizine dikkat çekerek sonhabarda ciddi bir gıda krizi çıkacağını, ABD, Avrupa ve Asya’da ciddi bir gıda krizinden bahsettiler. Özellikle Çin tarafından büyük bir gıda krizi var. Çin’de vaka sayıları 2 milyonu aştı. Çin yetkilileri gıda tarafında problem yok deselerde koca bir yalan. Çin’de sonbaharda ciddi bir gıda krizi yaşanacak.

“Köye gidin kışlık alın”

Okullar tatil olunca herkes memleketine gidecek. Ekilebilir tarım arazilerine sahip çıkmak gerekiyor. Biz memleket olarak yaz tatilinde köye gittiğimiz zaman kışlık yiyeceklerimizi hazırlıyor, dolaba koyuyoruz. İşte bunun hazırlığını yapmak çok önemli. Kışlık erzaklarımızı biraz daha fazla hazırlayalım. Bu uyarımın nedeni sonbahardaki gıda krizi beklentisi. Sonbaharda gıda fiyatları bütün dünyada hiç ucuz olmayacak. Bana göre yapacağımız en önemli iş mümkün olduğunca tasarruf yapmak.”