Editörün SeçtikleriEkonomi

Yatırımcılara Ciddi Uyarı! Haftaya Kar Satışı Var!

Para ve altın uzmanı İslam Memiş son piyasa değerlendirmesinde altının yükselişini görüp satmak isteyenlere ‘sakın ha’ uyarısında bulundu.

Gram altın cuma gününe 940 lira üstünden başladı. Yükselişini devam ettiren gram altın saat 12.30 itibariyle 947 lira, çeyrek altın 1.551 lira, yarım altın 3.103 lira, tam cumhuriyet altını ise 6.188 lira. Dolar kuru ise yükselişini devam ettiriyor. Dolar haftanın son işlem gününde 16 lirayı test ediyor. Saat 12.30 itibariyle dolar kuru 15.98, euro ise 16.92 liradan işlem görüyor.

Altın Fiyatları Ne Olur, Bu Rakamdan Satılır Mı?

Para ve altın uzmanı İslam Memiş, yükselen altın fiyatlarını kar satışı yapmak için fırsat olarak görenleri çektiği son Youtube videosu ile uyardı. İslam Memiş, altının önümüzdeki hafta kar satışı düzeltmesi yapabileceğini belirtip, ‘Kısa vadede kar satışı yapmak için altınınızı satmayın’ uyarısında bulundu. İşte İslam Memiş’in öngörüler şu şekilde;

Altında Haftaya Kar Satışı Olabilir

“Bu haftalık süreçteki dalgalanmalar geçici. Önümüzdeki hafta kar satışıyla hafif gerileyen bir altın olacak. Ancak Haziran ayı itibariyle bir boğa piyasası göreceğiz. Dolarda teknik olarak yaşanacak düzeltme hareketleri altının gram fiyatına yansır, bu da ‘düşüyor satalım’ korkusunu gündeme getirmemeli. Birincisi makas aralığı var. Ekranda gördüğünüz rakamların üzerinde alacağınız için burdan satarak yeniden yerine koyarım mantığını unutun. Kolay satarsınız ama makas aralığından dolayı kazanmadan belki de zararına yerine koyabilirsiniz. Kısa vadeli bu süreci değerlendirmek için konuşuyorum.

Altını Satan Büyük Risk Almış Olur

Bir aydır kısa vadeli işlem yapanlara şu uyarım vardı. Kısa vadeli işlem yapmak yok artık. Günlük veya haftalık bazda işlem yapıp kar etme piyasasını ortadan kaldırdılar. Tamamen çok büyük bir riske girmiş olursunuz. Makas aralığından dolayı bu piyasada tekrar işlem yapamadan zararına risk almış olursunuz. Benim kişisel tercihim günlük ve haftalık işlemleri bir kenara bırakmak. Haziran ve Temmuz aylarını bekleyerek, varlıklarımıza sahip çıkmak gerekiyor.

Buradaki Dert Yüksek Enflasyon

Merkez Bankaları kontrollü bir şekilde bir dengelenme çabasında piyasaları manipüle ettiği için burada kısa vadeli işlem yaptırmayacaklar, kısa vadeli kimseye para kazandırmayacaklar. Buradaki dert yüksek enflasyon. Merkez bankaları çeşitli tedbirler alarak kendini korumaya alıyor. Hal böyle olunca yatırımcılar kısa vadeli aldım, sattım kar ettim modunu bir kenara bırakmalı. Böyle bir piyasa bırakmadılar.

Temmuz Ayında Gram Altın Bin Lira

Nisan ayı final ayıdır, nisan ayından itibaren 900 lira seviyesinin altında altın göremeyeceksiniz. Nisan ayını final ayı olarak değerlendiren arkadaşlar nefsine mukayyet olsun Temmuz ayına kadar beklemeyi tercih etsin. Şu anda artık satışlar, düşüşler başlayacak öngörüm yok. Gram altını 900 lira altında alım yapanlar 940 lira oldu diye satarsanız yeniden yerine koyamazsınız. 30-40 liralar bir şey değil. Küçük hesaplarla işlem yapmayın. Temmuz ayında 1000 lira ataklarını göreceğiz. Benim nazarımda gram altında daha yükseliş başlamadı. Gram altın 1200 lirayı kırmadan gram altın yükselişte demeyeceğim.”