DünyaEkonomi

Fırsatçı Ev Sahiplerine Fahiş Kira Şoku!

Hollanda’da hükümet emsal niteliğinde bir karara imza atarak, konut sıkıntısı nedeniyle hızla artan ev kiralarına karşı, serbest piyasadaki kiralık ev fiyatlarına müdahale edecek. Buna göre ev sahipleri, evlerini hükümetin belirlediği değerin üzerinde fahiş fiyatlara kiraya veremeyecek.

Hollanda hükümeti, konut sıkıntısı nedeniyle hızla artan ev kiralarına karşı orta gelir gruplarını korumak için harekete geçti. Artık ev sahipleri, hükümetin belirlediği fiyat üstüne çıkamayacak ve konutta fahiş kira ücretlerinin önüne geçilmiş olacak.

Ev Kiralamada Puanlama Sistem Nasıl Çalışacak?

Toplu Konut ve Mekansal Planlama Bakanı Hugo de Jonge’un yaptığı açıklamaya göre, yeni düzenleme ile aylık 1250 euroya kadar kiralar, “arz-talep oyunundan” korunacak. Yeni plana göre, kirası 763 euroya kadar olan ve belediyeler tarafından alt gelir gruplarına kiralanan sosyal konutlar gibi, serbest piyasadaki evler için de puanlama sistemi getirilecek.

En Puanına Göre Kira Bedeli Belirlenecek

Evlerin büyüklüğü, oda sayısı gibi belirli özelliklere göre puanlama yapılacak ve sosyal konutlar haricinde serbest piyasada kiralanan evler için en puanına göre en fazla 1000 ile 1250 Euro arasında bir kira bedeli saptanacak.

Ev Sahibinin Kira Miktarını Belirlemesine İzin Verilmeyecek

Bakan de Jonge’a göre, bu sistemler kiralık mülklerin yaklaşık yüzde 90’ı korunacak ve ev sahiplerinin artık kendi istediği doğrultuda kira miktarını belirlemesine izin verilmeyecek.

“Sert Ama Gerekli Bir Müdahale”

Hollandalı bakan bunun “sert ama gerekli bir müdahale” olduğunu düşünüyor. Çünkü de Jonge’a göre, konut sıkıntısı nedeniyle kiracılar çok fazla suiistimal ediliyor. Bu da insanların geçimini etkiliyor. Hükümet, önümüzdeki aylarda bu konuda meclise bir bir yasal düzenleme sunacak. Yeni düzenleme kapsamında belediyeler, belirli kent ya da bölgelerde kiralık konutlar için koşullar koyabilecek.

Belediyeler Tarafından Denetlenecek

Ev sahiplerinin puanlama sistemine uyup uymadığı ya da evini fahiş fiyattan kiralayıp kiralamadığı belediyeler tarafından denetlenecek.

Bakan Hugo de Jonge, öğretmen, hemşire, polis memuru gibi orta gelirli kişilere yönelik bir “uygun fiyatlı konut planı” da açıkladı. Plana göre, orta gelir gruplarının ev bulması daha kolay hale getirilecek. Belediyeler, bu kesimlere ev tahsis edecek.

Düşük Gelirlilere Yönelik Kira Yardımı Kolaylaşacak

Yeni plan kapsamında düşük gelir gruplarının, yüksek kira maliyetleri karşısında ezdirilmemesi de amaçlanıyor. Plana göre, düşük gelirli kişiler için kira artışı sınırlanacak, gelirlerine uygun birer sosyal konut tahsis edilecek. Düşük gelirlilere yönelik kira yardımı da kolaylaştırılacak.

Gençlerin Konut Alma Yaşı 23’ten 21’e İnecek

Hollanda hükümeti, düşük ve orta gelir grupları için daha fazla konut inşa edeceğini açıklamıştı. 2030 yılına kadar tamamlanması beklenen 900 bin konutun 350 bini orta gelir gruplarına tahsis edilecek. 250 bin konut da sosyal kiralık ev olarak kullanılacak.

Hak Örgütleri Alınan Karardan Memnun

Hollanda’da kiracı haklarını savunan örgütlere göre, hükümetin yüksek ev kiralarına müdahalesi çok gerekli bir adım. Hollanda Ulusal Kiracılar Derneği’nden kamu yayıncısı NOS’a yapılan açıklamada, düzenleme ile bir evin kalitesiyle hiç ilgisi olmayan fahiş fiyatlara karşı daha fazla kiracının korunacağını vurgulandı.