Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

e-Devlet üzerinden başvurular başladı! Bugün başvurana 63.795 TL veriliyor: Tamamen geri ödeme yapmayacaksınız

Geri ödeme şartı olmadan 65 bin TL para verileceği ifade edildi. Yüz binlerce kişiye 65 bin TL hibe desteği sağlanacağı belirtilerek destekle ilgili başvuru ve şartlara ilişkin ayrıntılar da paylaşıldı. Kendi işini kurmak isteyen engelli ve hükümlülere sağlanacağı duyurulan hibe desteğine başvurular e-Devlet üzerinden yapılacağı belirtilerek kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlara 65 bin TL’ye kadar, eski hükümlü girişimci adaylarına ise brüt asgari ücretin 15 katına kadar hibe desteği verileceği paylaşıldı.

DESTEK ÖDEMELERİ YAPILIYOR

Yüz binlerce kişiye güzel haber verilecek hibe desteği verileceği ifade edildi. Konu ile ilgili olarak engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezalarından; engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve engelliler ile eski hükümlülerin kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere destek verileceği ve destek tutarlarının yukarıdaki tutarlarda olacağı ifade edildi.

ÖDEMELERİN DETAYLARI

KOSGEB’in sunduğu bu hibe desteğinden, yararlanabilmek için bazı şartlar arandığı belirtildi bu destekten sadece engelli vatandaşlar ve eski hükümlü vatandaşlar yararlanabildiği paylaşıldı. En az yüzde 40 engeli ve işgücü kaybı bulunan engelli vatandaşlara ve eski hükümlülere sunulan 65 bin TL’lik hibe desteğinin 45 bin TL’lik kısmı kuruluş desteği olarak, 15 bin TL’lik kısmı işletme gideri olarak ve 5 bin TL’lik kısmı da kuruluş işlemleri desteği olarak verildiği belirtilen duyuruda kriterlere uyan vatandaşların bu destekten yararlanabilmesi için KOSGEB’in uygulamalı eğitim programlarına katılıp, programı tamamlayıp katılım belgesi alması ve kurmayı düşündükleri iş ile ilgili olarak bir proje hazırlamaları gerektiği ifade edildi.

10 HAZİRAN’DA SONA ERECEK

Bu süreçleri tamamlayan ve kriterlere uyan vatandaşlara KOSGEB 65 bin TL verdiği belirtildi ve İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezlerine elden veya posta yolu ile yapılacak proje başvuruları kabul edilmeyeceği engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları projelerini hazırlayıp 10 Haziran 2022 tarihi mesai saati sona erene kadar bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine elden veya posta yoluyla teslim edebilecekleri paylaşıldı.

BAŞVURU DETAYLARI

Tüm bunların yanı sıra kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin projelerini belirtilen tarihe kadar Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığı ile bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine ileterek başvuru işlemlerini yapabilecek.