Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Sonunda 1.298 TL ödemeler başladı! T.C.’sinin sonu “0,2,4,6,8” olanlara para ödemesi yapıldı: Pazartesi PTT’den paranızı alın

Beklenen destek ödemeleri hakkında araştırmalar devam ederken ödemelerin başladığı ve ay sonuna kadar devam edeceği ifade edildi. Bilindiği gibi Nisan ayı ödemeleri hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan bir açıklama yaparak beklenen haberi vermişti. Bu ödemeler ise Erdoğan açıkladığı gibi 29 Nisan’da hak sahiplerinin hesaplarına yatırıldı. Bu ay yani Mayıs ayında ise ödemeler başladı ve ay sonuna kadar devam edecek. Bu ödemeler yani yaşlılık ve engelli aylığı için başvurular e-Devlet üzerinden yapılıyor. Aynı başvuru sayfası üzerinden ödemeler de sorgulanabiliyor.

BAKAN YANIK DETAYLARI PAYLAŞTI

Bakan Yanık açıklamalarında Nisan ayı içerisinde yaklaşık 835 milyon TL tutarında yaşlı aylığı ödemesi yapıldığını belirterek 653 milyon lira engelli aylıklarının da hak sahiplerinin hesaplarına yatırıldığını Nisan ayına ilişkin ödemelerini hala almayan vatandaşların PTT şubeleri üzerinden paralarını alabilecekleri ifade edildi. Ayrıca Mayıs ayı ödemelerinin başladığı ve ay sonuna kadar devam edeceği ifade edildi. Bu noktada hak sahiplerinin ödemelerini kontrol etmeleri gerekiyor.

Bakan Yanık açıklamalarında engelli ve yaşlı vatandaşlara yönelik kapsayıcı ve düzenli sosyal yardım programları geliştirdiklerini belirterek engelli ve yaşlı vatandaşların toplumsal hayata tam ve etkin katılımları ile bağımsız şekilde yaşayabilmeleri için eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata her alanda yanlarında olduklarını paylaştı.

BAŞVURU VE ÖDEME MİKTARI

Başvuru hakkında detaylar da araştırılmaya başlandı. Buna göre başvurular için hane halkında kişi başına düşen gelirin, net asgari ücretin üçte birinden az olması (2022 için 1.417 TL’den daha az) gerektiği ifade edildi. Bununla beraber başvuruların kişinin kendisi ya da kişinin vasisi veya vekili tarafından gerçekleştirilebileceği bildirildi.

2022 yılı ilk 6 aylık dönem için %40-69 arası engeli bulunanlara aylık 865,75 TL ve %70 ve üzeri engeli bulunanlara 1.298,63 TL ödeme yapılıyor.