Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Milyonlarca kişi heyecanla bekliyordu: Emekli maaşlarına yapılacak zam az önce belli oldu! Emekli maaşı 6.000 TL sürprizi geldi

Memur ve emekli maaşları için son dakika gelişmesi yaşandı. Temmuz zammı netleşti, maaş hesaplaması sil baştan yapılırken Temmuz ayında emekli maaşlarına tarihin en büyük zammı yapılması beklendiği milyonlarca emeklinin nefes alabilmek için Temmuz ayını beklediği belirtildi. Temmuz ayında emekli maaşlarına kesinlikle zam yapılacak. Ancak ne kadar zam yapılacağı belli olmadı. Dört aylık veriler kapsamında yapılacak zam oranı netleşse de kalan 2 aylık verilere göre Temmuz ayı zammı resmileşecek. Açıklanan 4 aylık verilere göre şimdiden %31.71 zam kesinleşirken yılın ikinci yarısına ait maaş zammının netleşmesi için sadece iki veri kalırken yeni hesaplamalar da yapıldı. Bu hesaplamalar doğrultusunda en düşük maaşın 6.000 TL olması beklendiği ifade edildi.

EMEKLİ MAAŞI 6.000 TL OLABİLECEK

SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emeklisi ile birlikte memurlar yılda iki defa enflasyon oranında zam aldığı belirtilirken Ocak ayında yapılan zamlar artmaya devam eden enflasyon rakamları karşısında adeta eridi. Bundan kaynaklı olarak gözler Temmuz ayında yapılacak olan zamma çevrildi. Açıklanan enflasyon rakamları doğrultusunda 2 aylık verilerin açıklanması beklenirken şu ana kadar 4 aylık enflasyon verisi kapsamında maaş zammı netleşirken kesin zam için son iki aylık veri bekleniyor. Uzmanlar tarafından yapılan hesaplamalarda ise en düşük maaşın 6.000 TL olabileceği ifade edildi.

SON İKİ AYLIK VERİ KALDI

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Mayıs ayının başında nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklama sonrasında 4 aylık enflasyon rakamları da belli oldu. Buna göre ocak-nisan arası enflasyon yüzde 31 olurken emekliler için de hesaplamalar başladı. Yapılan hesaplamalar doğrultusunda yüzde 31 zam oranı kesinleşti. 4 aylık veriler kesinleşirken kalan iki aylık veriler de netleştiğinde zam oranı da netleşecek.

Enflasyon oranları Buna göre beklentiler 6 aylık Enflasyonun en düşük yüzde 38,5 olması beklenirken analizler doğrultusunda yüzde 40 oranında da zam olmasının mümkün olduğu paylaşıldı. Bununla beraber SSK ve BAĞ-KUR’lu için ise Temmuz ayında maaş zammının yüzde 38.5’in üstünde olabileceği oranlar bu şekilde olurken en düşük memur maaşı 9.303 TL’ye kadar yükselebileceği ifade edildi.

EN DÜŞÜK MAAŞ DETAYI

En düşük memur emeklisi maaşı ise bu şekilde zam yapılırsa 6.000 TL’ye kadar yükselebileceği belirtilirken 2000 yılından önce emekli olan SSK’lılarda 3.292 TL maaş alan emeklinin maaşı 4.559 TL’ye kadar çıkabileceği bildirildi.