Editörün SeçtikleriGündemSağlık

Maymun çiçeği virüsü Türkiye’de iddiası! Kimler tehlike altında? Maymun çiçeği virüsü belirtileri!

Koronavirüsten sonra resmen tüm dünya rahat bir nefes alacak derken, şimdi de maymun virüsü çiçeği ortay açıktı. Şu ana kadar çok sayıda ülkede görülen maymun çiçeği virüsü için Türkiye’de görüldü iddiası sosyal medyaya bomba gibi düştü! Peki, maymun çiçeği virüsü Türkiye’de mi? Maymun çiçeği virüsü belirtileri nedir? Kimler risk altında? Merak edilen detaylar haberimizde..

Koronavirüs salgınından sonra şimdi de maymun çiçeği virüsü panik yarattı. Aslında daha önce var olan bu salgının bu kadar hızlı yayılıyor olması hem dünyadaki bütün ülkeleri hem de Dünya Sağlık Örgütü’nü resmen harekete geçirdi. İlk olarak 1970 yılında keşfedilen bu hastalığın hayvanlardan insanlara geçtiği belirtiliyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Maymun çiçeği virüsü, iki insanın birbiri ile yakın teması sonrasında bulaştığı ifade edilmektedir. Hasta bir kişi deri lezyonları ile ya da üst solunum yolu salgılarıyla yakın temas sonraısnda ne yazık ki bu salgın kolay bir şekilde bulaşabilmektedir.

Yetersiz pişen et ve enfekte olan diğer hayvansal gıdaların tüketilmesi ile görülmektedir. Araştırmalar sonucunda cinsel ilişki sonrasında da görülmektedir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Maymun çiçeği virüsünün belirtileri arasında: döküntü, ateş, sırt ve kas ağrıları, şiddetli baş ağrısı, halsizlik ve şişmiş lenf düğümleri sık görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün paylaştığı bilgilere göre ateş başlamasından 1-3 gün sonra da ciltte döküntület meydana gelmektedir. Maymun çiçeği virüsünün kuluçka süresi ise 6 ila 13 gün olarak biliniyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ TÜRKİYE’DE Mİ?

Öğleden sonra maymun çiçeği virüsünün Türkiye’de olduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü. Konuya ilişkin henüz Sağlık Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.