Ekonomi

Asgari ücretli çalışan 100 bin lira kredi çekebilir mi? Hangi bankalar asgari ücretlilere kredi veriyor?

Acil nakit ihtiyacı yaşanan zamanlarda vatandaşlar ilk olarak çözümü bankaların sunduğu kredi ve kredi kartı ürünlerinde arıyor. Zira birçok banka, aranan şartların ve kriterlerin sağlanması durumunda başvuruda bulunan müşterilerine kolayca talep edilen desteği sağlayabiliyor. Ancak kredi çekme işlemlerinde bankalar, müşterisine geri ödemelerde güvenebilmek için bazı kriterlerin beyan edilmesini istiyor. Düzenli gelir beyanı ve kredi notu kriterleri karşılandığında bankalar istenen krediyi verebiliyor ancak burada da devreye düzenli gelirin miktarı giriyor. Kişinin gelir miktarına göre çekebileceği azami kredi tutarı da değişiyor. Peki asgari ücretli bir çalışan ihtiyaç kredisi çekebilir mi? Çekebilirse ne kadar çekebilir? İşte detaylar…

Asgari Ücretliler Kredi Çekebilir Mi?

Asgari ücretli çalışanlar, acil nakit ihtiyaçlarında bankaların kredi ürününe başvuruda bulunabilir ve bankalar asgari ücretlilere kredi verir. Ancak asgari ücret ile çalışan vatandaşlar, maaşının %50’si olacak şekilde kredi hesabına tabi tutulan taksitlendirme sistemine uygun şekilde kredi başvurusunda bulunabilir. Kredi sicili temiz ve maaşının karşılayacak kısmı kadar olan bölümü ile gelir beyan edenler, kredi başvurusunda bulunabilir.

Asgari Ücretli Biri En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücretli çalışanlara maaşının 10 katına kadar kredi çıkar. Yani bir asgari ücretli çalışan için ihtiyaç kredisinde alt limit 5 bin TL ve üst limit de 40 bin TL kadardır. 2022 yılında asgari ücrete %50 oranda zam yansıtılmasından sonra birçok asgari ücretli çalışan, bankalardan ne kadar kredi çekebileceğini araştırmaya başladı. Asgari ücretli çalışanlar yüksek gelirli kişiler kadar finansman konusunda avantajlı olmasa da ihtiyaç kredilerinden yararlanabilir. Ancak bankalar bu konuda temkinli davrandığı için asgari ücretlilere sunulan kredilerde farklı koşulların da sağlanmasını talep edebilir. Bu koşullar sağlandığında kişi kredi başvurusunda bulunabilir.