Editörün SeçtikleriEkonomi

Aylıklara enflasyon farkı belli oldu! En az 868 TL.. İşte kalem kalem zamlı maaşlar!

Temmuz ayında milyonlar kişinin alacağı maaş farklı tek tek açıklanacak. Ancak bu maaş farklı sadece emekli ve memurlar değil aynı zamanda dul ve yetimlerin aldığı aylıkları da yakından ilgilendiriyor. Yapılan hesaplara göre aylıklara enflasyon farklı resmen belli oldu. Buna  göre en düşük dul ve yetim aylığı 868 TL, en yüksek ise 20 bin 851 TL olması bekleniyor.

Asgari ücret zammı dışında pek çok kalemdeki miktarlara da değişiklik yapıldı. Buna göre 65 aylığı, engelli aylığı, evde bakım aylığı, ihbar tazminatı, kıdem tazminatı GSS primi gibi birçok kalemlere zam geldi. Yapılan son zamdan sonra en düşük dul ve yetim aylığı 627 TL olarak açıklanırken, en yüksek maaş 15 bin 55 TL’ye yükseldi.

ÖLENE KADAR ÖDENECEK

Eşini kaybeden bir kişinin dul maaşı  alması durumu, başka biri ile evlilik yapması ya da ölmesi durumuna kadar devam eder. Bir kişi annesi ya da babasını kaybederse, erkekler 18 yaşına kadar eğer öğrenci ise 25 yaşına kadar bu maaşı kesintisiz alabilir.

Dul ve yetim aylığının alınması için resmi bir talepte bulunmak gerekiyor. İlk ölüm aylığı talep belgesi il ve ilçelerde bulunan sigorta müdürlüklerine teslim edilmesi gerekiyor. Başvuruda bir sonraki ay içerisinde hesaplara yatırılmaktadır.

AYLIK BU DURUMDA KESİLİR

Aylıkların kesilmesine neden olan tek değişiklik yeni bir evlilik. Koca evlenmediği süre boyunca eşinin maaşından yararlanabiliyor. Ölüm aylığı almak için eşin en az 1800 gün prim bildirmiş olması gerekiyor. Eşin çalışması ya da emekli olması halinde aylıklarda bir miktar kesinti yapılabilmektedir.