Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

İçişleri Bakanlığı bu sabah resmen duyurdu! Ehliyetlerde yeni dönem başladı: Milyonlarca kişinin istediği oluyor

Ehliyette ve pasaportta yeni bir dönem başlıyor, bu konuda İçişlerin Bakanı Süleyman Soylu bir açıklama yaptı. Bakan Soylu katıldığı bir programda yeni ehliyet çalışması hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu açıklamalarında konu hakkında “Dünyanın en güvenli pasaportunu basıyoruz. Ağustos ayında bu pasaport vatandaşımızın hizmeti ile buluşacak” ifadelerine yer verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ATO Congresium’da düzenlenen 4’üncü Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nı ziyaret etti ve fuar alanında ürünleri inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Bunun yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Darphane ve Damga Matbaası standında yerli pasaportu inceledi ve bazı değerlendirmelerde bulundu.

BAKAN SOYLU’NUN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamaları şöyle oldu:

“Dünyanın en güvenli pasaportunu basıyoruz. Ağustos ayında bu pasaport vatandaşımızın hizmeti ile buluşacak. Pasaportun kendine ait özellikleri var; bütün bilgilerin içinde olduğu sistem, şu anda kullandığınız pasaportun yüzde 40 daha incesi. Hem pasaportumuzu hem ehliyetimizi hem kimlik kartımızı hem de Türk vatandaşı olup da yabancı ülkede yaşadığı için Türk vatandaşlığından çıkanlara verdiğimiz mavi kartımızı inşallah cumhuriyetin 100’üncü yılında güvenlik önlemleri daha yüksek şekilde kullanıcılarımız ile buluşturacağız.

RENKLİ FOTOĞRAF BASILACAK

Ehliyette de çift pencere olacak ve çipli olacak. Ehliyeti kimliğe yüklüyorduk şimdi kimliği de ehliyete yükleyebileceğimiz bir süreç başlatıyoruz. Pasaportta hem tarihi miraslarımız hem doğal zenginliklerimiz var hem de Cumhuriyet Türkiye’sinin eserleri var. İlk kez de ‘Türkiye’ yazacak. Yeni bir deneme yapıyoruz. Onu da Hollanda’da test ettik, başarılı oldu. Kimliğe de ehliyete de renkli fotoğraf basacağız.”