Genel

Eylül’e kadar sürecek: Akşam saat 20.00’den gün doğumuna kadar yasaklandı! Yasak kararına uymayanlara 109 bin TL ceza kesilecek1

Gelen bir son dakika haberine göre nesli tehlike altında olan caretta caretta deniz kaplumbağaların yuvalama sezonunun başlaması ile birlikte Antalya’nın ünlü kumsallarında akşam saat 20.00’den gün doğumuna kadar girişlerin yasaklandığı açıklaması geldi. Eylülün sonuna kadar devam edecek yasağa uymayanlara 109 bin TL para cezası kesilecek.

Dünya Doğayı Koruma Birliği tarafından, nesli tehlike altında olan ve kırmızı listede gösterilen caretta ceratta deniz kaplumbağlarının yuvalama sezonu başladı. Deniz kaplumbağalarının en çok yuvalama yaptığı kumsalların başında Antalya geliyor. Alınan son karara göre Çıralı, Olimpos ve Patara kumsallarına gece girmek, yüzmek, ateş yakmak ve kamp yapmak yasaklandı. Yasak eylül sonuna kadar devam edecek.

109 BİN TL’YE KADAR PARA CEZASI VAR

Prof. Dr. Başkale, yaptığı açıklamasında 109 bin TL’ye kadar ciddi cezaların var olduğunu söyleyerek şunları dedi:

“Sahilde ateş yakmak, çadır kurmak ve benzeri tüm faaliyetler yasak. Aksi takdirde giriş yapanlar ve zarar verenlere ilişkin 109 bin TL’yi bulan ciddi cezaları var. Geçen yıl birkaç kişiye bu cezalar yazıldı. Ateş yakan oldu, araçla girenler tespit edilip plakaları üzerinden cezalar yazıldı. Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü’nce Patara sahilinde bu sene kazıklama çalışması yapılarak, insanların kullanabileceği alanlar da belirlendi ve yeni bilgilendirme tabelaları konuldu. Günlük denetimler de yapılıyor”

DENETLEMELER DEVAM EDİYOR

Kumsalda konuya ilişkin görevli toplam da 14 görevli olduğunu söyleyen Başkale, “Prof. Dr. Başkale, “Sahilde ateş yakmak, çadır kurmak ve benzeri tüm faaliyetler yasak. Aksi takdirde giriş yapanlar ve zarar verenlere ilişkin 109 bin TL’yi bulan ciddi cezaları var. Geçen yıl birkaç kişiye bu cezalar yazıldı. Ateş yakan oldu, araçla girenler tespit edilip plakaları üzerinden cezalar yazıldı. Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü’nce Patara sahilinde bu sene kazıklama çalışması yapılarak, insanların kullanabileceği alanlar da belirlendi ve yeni bilgilendirme tabelaları konuldu. Günlük denetimler de yapılıyor” diye konuştu.