Editörün SeçtikleriEkonomi

Altın Ve Dolar Uçuyor! Bu Rakamlardan Altın Ve Dolar Alınır Mı? Uzman İsimden Açıklama Geldi

Gram altın 970 lira dolar kuru 16.30 lirada. Hem altın hem de dolar kurundaki yükseliş devam ediyor. Peki, altın ve dolar daha da artar mı yatırımcı için alım fırsatı ortaya çıkar mı? Para ve altın uzmanı İslam Memiş yatırımcının aklındaki soruyu yanıtladı.

Para piyasalarındaki yangın bugün de tam gaz devam ediyor. Dolar, Euro ve gram altındaki yükseliş ateşi henüz sönmüş değil. Gram altın 970 lirayı görürken dolar kuru da 16 liranın üstündeki yolundan dönmüş değil.

Altın Fiyatları Yükselişte

Gram altının fiyatındaki yükseliş devam ediyor. Gram altının fiyatı saat 11.00 itibariyle 970 lirayı gördü. Çeyrek altın 1.579 liradan satılıyor. Yarım altının fiyatı 3.159, tam cumhuriyet altını ise 6.302 lira. 24 ayar bileziğin gramı 907 lira, gremse altın ise 15.838 lira.

Dolar Ve Euro Kaç Lira?

Altın fiyatlarını da ateşleyen dolar ve euro bugün de yükselişine devam ediyor. Saat 11.00 itibariyle dolar kuru 16.30, euro ise 17.43 lirada. Dolar ve euroda uzmanlar bugün bir düşüş beklentisinde değil. Analistler “Kabine toplantısında ekonomi ile ilgili yeni bir karar alınmadı. Enflasyona endeksli borçlanma ile ilgili gelişme olmaması, kuru yeniden 16 seviyesinin üzerine taşıdı. Bir sonraki kabine toplantısı 6 Haziran’da. Kısa vadede enflasyona endeksli borçlanma aracının detaylarıyla ilgili belirsizlik TL’de kırılganlığa yol açabilir” uyarısında bulundu.

Yabancı altın uzmanları ile İslam Memiş’ten gelen son açıklamalar şöyle:

Yabancı uzmanların altın görüşü : Küresel altın fiyatları dolar endeksinin 105 seviyesinde 101 bandına kadar düşmesiyle yükseldi. Kıdemli emtia analisti Tapan Patel ”Altın fiyatları, küresel büyüme endişeleri ve yüksek enflasyonun desteğiyle halen üst aralıkta işlem görüyor” ifadelerini kullandı. Altın uzmanı Jigar Trived ise altın değerlendirmesini ”Dolar endeksindeki zayıflık ve ABD Hazine tahvillerinin son zamanlardaki yüksek seviyelerinden gerilemesi altın için destekleyici bir ortam sağladı” şeklinde yaptı. Uzmanlar teknik olarak, 1868 doların üzerindeki bir kırılma, 1885 dolar ve 1900 dolara doğru bir hareketi tetikleyebileceğini ifade etti.

Altında Kar Satışı Olabilir

Altın ve gümüşün ons fiyatında kısa vade için kar satışları bekliyorum. 1.830 $ destek seviyesi. Düşüşleri alım fırsatı olarak 1.830-1.880 $ aralığını takip edeceğim. Bugün tekrar satış gelebilir. 1.830 $ seviyesinin üzerini pozitif göreceğim.

Dolar Düşmeyecek

Dolar tehlikeli sularda artık. Elinde dövizi olanın parite işlemi ile ons’lardaki fırsata çevirebilir. TL bazında da olabilir ancak ben parite ile işlemin daha koruyucu olduğunu düşünen biriyim. Piyasanın kırmızı çizgisi 16,40. Gramda 980. Nisan’da belirlemiş olduğumuz sürece ramak kaldı. Yarın TCMB faiz kararı var. Dikkat etmek gerek!

Bu Rakamdan Altın Ve Dolar Alınır Mı?

Korku ve panikle dolara, altına ve gümüşe giriş yapma zamanı değil. Bu konuda sabırlı olmak gerekiyor. Türkiye, dolarda kırmızı çizgi olarak 16.40 TL’yi belirlemiştir. Vatandaşlar gaza gelmesin, soğuk kanlılığını korusun. Bu seviyeler daha önce alanların kar yapma seviyeleri. Bu seviyelerden maliyet yapmak mantıklı değil. Doların 16.40 TL’yi bulmasından sonra aşağı yönlü bir düşüş trendi görebiliriz. Altında ve dolarda ciddi anlamda bir yükseliş trendi var. Buradan dolar ve altın alınmaz. Alınacaksa bile kademeli alım yapmak gerekiyor.

Altın İçin Önemli Beklenti

Altın fiyatları ABD Merkez Bankası(Fed) tutanakları ile yönünü bulacak. Fed, 3-4 Mayıs tarihli toplantısına ilişkin tutanakları açıklayacak. Önemli veri öncesi Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed’in aşırı yüksek enflasyon ile başa çıkmak için faizleri artırmaya devam edebileceğini, faiz artırımlarının ekonomiyi resesyona sokmayacağına inandığını söyledi. Emtia uzmanları piyasalarda bu hafta oynaklığın devam edeceğinin altını çizdi.