Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Gram altın son dakika bir anda zirve yaptı: Gram altın 1.450 TL gelişmesi! 26 Mayıs altın fiyatları bugün rekor kırdı

Yatırımcıların dikkatle takip ettiği altın fiyatlarında yükseliş devam ederken 26 Mayıs altın fiyatlarının rekor kırdığı belirtildi. 26 Mayıs altının gram fiyatı 970 lirayı geçtiği belirtilirken Uzmanların açıklamaları da bu konuda dikkat çekti.

GRAM ALTIN FİYATLARI YÜKSELDİ

Dün, ons fiyatındaki düşüşe karşın, dolar kurundaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,9 artışla 974,8 liradan tamamladığı duyurulurken altının gram fiyatı, yeni güne sınırlı da olsa düşüşle başlamasının ardından saat 10.40 itibarıyla önceki kapanışına göre yüzde 0,1 azalışla 973,8 liradan işlem gördüğü aynı dakikalarda ise çeyrek altın 1.600 lira, Cumhuriyet altını da 6.539 liradan satıldığı paylaşıldı.

Altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanışına göre yüzde 0,2 azalışla 1.850 dolardan işlem gördüğü belirtilirken bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak faiz kararı, yurt dışında ise ABD’de büyüme verisinin izleneceğini aktaran analistler, Davos Zirvesi’nden gelecek haber akışının da gündemin odağında bulunduğunu paylaştı.

SORUNLAR DEVAM EDİYOR

Uzman isim Mehmet Ali Yıldırımtürk ise altın fiyatları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yıldırımtürk açıklamalarında ons altının önümüzdeki dönemde bir süre 1.800-1.900 dolar bandında hareket edeceğini belirterek Haziran sonrasında ise merkez bankalarının yapacağı faiz artışlarının da etkisiyle onsun 1.950 doların üzerine çıkacağını vurguladı ve şöyle devam etti:

“Sene sonuna doğru ise onsun 2 bin ve 2 bin 150 dolar olacağını düşünüyorum. Çünkü gıda enflasyonu ve jeopolitik riskler gibi altını destekleyen sorunlar devam ediyor”

GRAM ALTIN 1.450 TL GELİŞMESİ

Altın ve Para Piyasası Uzmanı İslam Memiş, altındaki yükselişin süreceğini gramın fiyatının Temmuz’da 1000 lirayı göreceğini yıl sonuna kadar ise 1450 liraya kadar çıkacağını ifade etti.

Ekonomist- yazar Artuğ Çetin de bu konuda açıklama yaptı. Çetin’in açıklamaları ise şöyle oldu:

“Ben altına para derim. Altına odaklı kalalım. Altın ons fiyatı olarak düzetme yaşıyor. Altın bundan sonraki dönemin en sağlam adresi. Yaptığım analizin arkasındayım. 2028-30’lar biz ons da bugünkü fiyatının 4 katını göreceğiz. Altın benim için tek para birimidir”