Editörün SeçtikleriSağlık

Az önce açıklandı! Sakın 10.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmayın uyarısı geldi!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamasında hava sıcaklıklarının artık mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini ifade ederken, vatandaşlara belirli saatler arasında dışarıya çıkmaması gerektiğini ifade etti. Herkesi yakından ilgilendiren açıklama Uzman Dr. Murat Ülgey tarafından geldi.

Ülgey, yapmış olduğu açıklamasında özelikle sıcak havalarda vücut direncinin düştüğünü belirterek güneşin dik geldiği saatlerde acil bir durum olmadığı sürece çıkılmaması gerektiğinin altını çizdi. Detaylar haberimizde..

BU SAATLERE ÇOK DİKKAT EDİN

Ülgey, açıklamasında hava sıcaklıklarının genel olarak 10.00-16.00 saatleri arasında yüksek olduğunu bu saatlerde güneş altında dolaşılmaması ve gölgede durulması konusunda uyarılarda bulundu.

Sıcak havalarda dikkat edilmesi gereken en önemli noktaların başında giyim tarzı olduğunu söyleyen uzman isim, mutlaka açık renkli kıyafetlerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

NORMALDEN DAHA FAZLA SIVI TÜKETMENİZ GEREKİYOR

Gıda tüketimi ve sıvı alımının da büyük öneme sahip olduğunu belirten Uzman Dr. Ülgey, “Yüksek sıcaklıklarda terle birlikte bol miktarda tuz kaybı ortaya çıkmaktadır. Bu da vücutta halsizlik, kırgınlık gibi şikayetlere yol açmaktadır. Sıvı kaybı sonucunda böbrekte iyi çalışmama sorunları ortaya çıkmaktadır. O yüzden mutlaka bol sıvı tüketilmesi oldukça önem arz etmektedir. Bu dönemde normalden daha fazla sıvı tüketilmesi gerekiyor. Ortalama iki, iki buçuk litreden aşağı olmamasını tavsiye ediyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Vatandaşlardan Sadiye Örs, “Çıktığım zaman da ihtiyacımı görüp evime gidiyorum. Kronik hastayım tansiyonum var. Çok gezemiyorum. Serinde hava almaya çıktım. Gölgelerde dinleniyorum. Normalde de sürekli evde oturuyorum. Akşamüstü ve sabahları çıkıyorum” dedi.