Gündem

O Yasa Mecliste! Onaylandıktan Sonra Cezası Ağır Olacak

Yalan ve yanıltıcı haberle mücadeleye ilişkin kanun teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Endişe, korku ve panik yaratmak amacıyla gerçeğe aykırı bilgiyi kamu düzenini bozacak şekilde yayanlara bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilecek.

AK Parti ve MHP’nin ortak imzasıyla hazırlanan dezenformasyonla mücadele teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu. Düzenlemeyle yalan ve yanıltıcı bilgileri yayanlara Türk Ceza Kanunu’na göre ceza verilecek. Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma, suç kapsamına alınacak.

Bir Yıldan Üç Yıla Kadar Hapis

Sosyal medyada yalan haberi yayarak kamu düzenini ve barışını bozanlara bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu suç örgüt faaliyeti çerçevesinde değerlendirilirse ceza yarı oranında artırılacak.

İnternet Medyası Çalışanlarının Basın Kartı Almasının Önü Açıldı

Teklifte internet medyasıyla ilgili düzenlemeler de yer alıyor. İnternet medyasının resmi ilan alması sağlanacak. Bu alanda çalışanlara da basın kartı verilebilecek. Teklifte basın kartının kimlere ve nasıl verilebileceğine ilişkin de kriterler yer aldı.

Erişimin Engellenmesi Kararı Elektronik Postayla İletilecek

İnternet haber sitelerinde, bir içeriğin ilk kez sunulmaya başlandığı tarihin, her erişildiğinde değişmeyecek şekilde belirtilmesi zorunlu olacak. İnternet sitelerine erişimin engellenmesi kararları, hızlı sonuç alabilmek için elektronik posta yoluyla iletilebilecek.

Reklam Yasağı Uygulanacak

İnternet ortamında Milli İstihbarat Teşkilatına yönelik suç teşkil eden içerikler de katalog suçlar kapsamına alınacak. Ayrıca, ceza kanununda yer alan bazı suçların paylaşılması durumunda erişim engelinin yanı sıra reklam yasağı da uygulanacak.