Ekonomi

Ziraat Bankası genç çiftçi adaylarına 500 bin TL’lik 2 yıl anapara ödemesiz teşvik kredisi veriyor!

Türkiye’de, Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlı çiftçi sayısı ilk kez 500 binin altına geriledi. 2022 yılında kaydedilen bu gelişme, üretimde çiftçinin maddi olarak yaşadığı zorlukları gözler önüne seriyor. Mazot fiyatlarındaki artış, gübre, yem, ilaç masrafları derken birçok çiftçi maddi yetersizlikten dolayı üretime arkasını dönmek zorunda kaldı. Ancak devlet, bazı kamu bankaları aracılığıyla genç çiftçi adaylarını üretime yönlendirmeye çalışıyor ve bu kapsamda çiftçiler için teşvik programları hazırlanıyor. Bu kapsamda sunulan Genç Çiftçi Kredisi’nde, Çiftçi Akademisi’nden şartları karşılayan vatandaşlara 2 yıl anapara ödemesiz kredi desteği sağlanıyor. Peki Çiftçi Akademisi’nden kimler, nasıl yararlanabilecek? İşte detaylar…

Ziraat Bankası’ndan Genç Çiftçi Adaylarına Teşvik Kredisi

Bir kamu bankası olan ve çiftçilere destek sağlayan Ziraat Bankası, genç çiftçilere 2 yıl anapara ödemesiz, 500 bin TL’ye kadar genç çiftçi kredisi veriyor. Tarımsal faaliyetlerde bulunmak isteyen gençleri teşvik amacıyla sunulan Ziraat Bankası kredisi için isteyenler Ziraat Bankası’na başvuruda bulunarak devlet destekli bu krediden yararlanabiliyor. Ziraat Bankası’nın sunduğu genç çiftçi kredisi; süt hayvanı yetiştiriciliği, besicilik sektörü, arı yetiştiriciliği, et tavuğu yetiştiriciliği, sebze üretimi için seracılık ve tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği sektörleri için veriliyor.

Genç Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Söz konusu sektörler için 500 bin TL’ye kadar 2 yıl ana para ödemesiz sunulan genç çiftçi kredisi için şartlar da belirlenmiş durumda. Bu krediden yararlanmak isteyenlerin en az lise mezunu olması, alanında eğitim sertifikasına sahip olması, 18 yaşından büyük ve 41 yaşından küçük olması, bir işyerinde ücretli çalışmıyor olması, tüzel kişi ise ortaklığın %51 oranda olması gerekiyor. Bu şartlar karşılandığında sunulan genç çiftçi kredisinde 10 yıla kadar vade imkanı sağlanıyor. Arazi alımları, traktör alımları ve hazır işletme satın alma işlemlerinde bu kredi kullanılamıyor.