Editörün SeçtikleriEkonomiEmlak

Kiracılar ve ev sahipleri için yeni karar! Artık o orana bakılmayacak! Cumhurbaşkanı açıklayacak!

Ülkemizde milyonlarca kiracı, devletten kiralara ilişkin gelecek yeni kararı beklemeye başladı. Enflasyonun yükselmesi ile birlikte bazı ev sahipleri yasal oranın üzerinde zam yapmaya başladı. Bu da gündemde bomba gibi düşerken Bakan Murat Kurum, konut fiyatları ile ilgili çalışmaların devam ettiklerini belirtirken yeni formülü açıkladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından çok önemli açıklamalar peş peşe geldi. Vatandaşın kendi evini yapabilmesi için büyükşehirlerde arsa satışı yapacaklarını söyleyen Kurum, özellikle İstanbul, Ankara, Bursa, Konya ve Adana gibi illerde arazi satışı yapılacağını belirtti.

YENİ ADIMLAR ATILACAK

Bakan Kurum, yeni adımlar atacaklarını belirterek “Vatandaşı çaresiz bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız. Sahada vatandaşın sorunlarını dinliyor, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla hızla çalışma yapıyoruz. Gelinen noktada ülkemizde 2 yıl önce konut fazlası var tartışması vardı. O gün düzenlenen kampanya ile rekor satışlar yapıldı. Bugün de yine konut ihtiyacı olan vatandaş için bir ay önce yeni bir paket açıklandı. Kredi faizleri düşürüldü. Gündemimizde yeni çalışmalar da var. Hazine ve Maliye Bakanlığımızla, belediyelerimizle vatandaşın konut almasını kolaylaştıracak, yeni arzın piyasaya çıkmasını sağlayacak adımlar atacağız” dedi.

CUMHURBAŞKANI AÇIKLAYACAK

Kira piyasasında son dönemlerde gündem olan fahiş fiyat artışlarına karşı 4 bakanlığın ortak çalışacağını ifade eden Bakan Kurum, şunları söyledi:

“Kiraya zam yıllık TÜFE ortalamasının üzerinde olamaz. 5 yılda bir de kira bedeliniz düşük kaldıysa ev sahibi vatandaş sözleşmesini yenileyebilir. Ancak kanuna uymayan, bazı fırsatçılar var. Yasal oranın üzerinde zamlar isteniyor. Kiracılarımız bu durumu mahkemelere taşıyabilirler. Böyle bir durum söz konusuysa bize de bildirsinler. Bizler bunun takibini yapıyoruz. Her türlü hukuki süreci başlatırız. Şimdi bizler ev sahibini de huzursuz etmeyecek, kiracımızı da mutlu edecek TÜFE rakamlarının altında bir düzenlemeyi çalışıyoruz. 10-15 gün içinde Cumhurbaşkanımız detayları açıklayacak”