Editörün SeçtikleriEkonomi

Altında tuzak uyarısı! İslam Memiş oyunu bozdu: Sakın bunu yapmayın.. Büyük zarar edersiniz!

Mayıs ayını geride bırakıp artık Haziran ayına giriş yaptığımız bu günlerde altın fiyatları da yükselmeye başladı. Yeni ayın ilk gününü yükselişle açan altın 970 TL seviyelerinde ilerlerken, dolar 16,30 TL seviyelerinde alıcılarının karşısına çıktı. Ancak bugüne kadar hemen hemen her söylediği çıkan ve tahminleriyle dikkat çeken İslam Memiş, herkesi “Tuzağa düşmeyin!” diye uyardı.

Piyasa Uzmanı İslam Memiş, Haziran ayı için önemli uyarılarda bulundu. Dolar ve gram altın başta olmak üzere çeşitli yatırım araçlarında yaşanabilecek değişimlere karşı uyarılarda bulunan Memiş’in açıklamaları ve merak edilenler haberimizde..

YATIRIMCILAR DİKKATLİ OLMALIYDI

Daha önceden yatırımcıları dikkatli olması konusunda uyardığın hatırlatan İslam Memiş, şu açıklamayı yaptı:

“Mayıs ayını geride bırakıyoruz. Haziran ayında piyasalarda ne olacak? Mayıs ayı boyunca hem döviz hem emtia da yukarı yönlü ataklar gördük. Ons altın 21,25 seviyesine gerilerken, dolar varlıkları 104 seviyesine çıkmasıyla Dolar/TL kurunda yeni ataklar gördük. Nisan ayını final ayı görenler Mayıs, Haziran ve temmuzu bekleme ayı olarak gördü. Temmuz’da ise pik seviye vardı. Yatırımcıların dikkatli olması konusunda uyarılarım vardı. Nisan ayı final ayı yapmakta iyi karar verdik. Gram altın 980 TL kırmızı çizgi, Dolar TL’de 16,40 seviyesi kırmızı çizgi. Nisan ayında ise dolar 14,70 kırmızı çizgideydi. Gram altında da 930 TL idi. Ve yukarı yönlü atak gerçekleşti. Euro ve Sterlin de yatırımcılara para kazandıran yatırımlardı”

YENİ BİR ÜRÜN AÇIKLANACAK

1 Mayıs tarihinden itibaren yukarı yönlü ataklar beklendiğini söylediğini ifade eden Memiş, piyasaların bıçak sırtına olduğunu, “1 Mayıs itibariyle ile yukarı yönlü ataklar beklediğimi söyledim. Haziran ayında bir yol haritamız vardı. İç siyasete odaklı bir ay olacak. Hazine değişikliği diğer ise kurum ve kuruluşlardaki görev değişikliği, erken seçim kararı, dış politika ile alakalı yeni gelişmeler Haziran ayında etken olacak. Haziran’ın ilk haftası Hazine ve Maliye Bakanlığı Kabine Toplantısı sonrası yeni bir ürün açıklayacak. Ürünün adı şu an belirsiz. Dolar’da 16,40 üzeri ataklara müsaade etmeyen bir sistem var kaşımızda. Bu yüzden piyasalar bıçak sırtında heyecanla bekletildi” şeklinde ifade etti.

YENİ ÜRÜN AÇIKLANIYOR… GRAM ALTIN VE DOLARDA GERİLEME OLABİLİR!

“Yeni ürüne Süper Bono diyorlar ama ben başka bir isimle çıkacaklarını düşünüyorum. Yeni ürünün açıklanmasıyla sert bir düşüş beklemiyorum. Ama bir gerileme ve TL’de bir rahatlama olacaktır. Bu gerilemeyi hızlı bir çöküş olarak beklememek gerekiyor. Soğukkanlı olun. Dolar/TL kurunda kademeli düşüş olacak. Dolar’da 15,88 altına düşmeyecek olursa farklı bir senaryo olacak. Dolar/TL kuru bel kemiği olduğu için diğer para birimlerinin de düşmesine neden olacak. Yatırım yapmayanlar var. Siz geç kaldınız. Soğukkanlı olun Yüksek maliyetler döviz altın almak için koşanlar artık yeter. Ben böyle bir görüntü istemiyorum. Yeni ürün açıklandığında gram altını olumsuz yönde etkileyecek. 980 TL’den altın almayın piyasa fırsatları hiçbir zaman bitmez.”

TUZAĞA DÜŞMEYİN

Açıklanacak yeni ürün sonrasında yaşanabilecek gerilemelerden dolayı vatandaşların hemen satış yapmaması gerektiğini söyleyen Memiş, tuzağa düşmeyin uyarısı yaptı.