Editörün SeçtikleriEkonomi

Borsa İstanbul’dan Yeni Bir Rekor Daha! Tüm Zamanların En Yüksek Kapanışı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,28 kazançla günü 2.601,56 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek kapanışını yaptı. BIST 100 endeksi gün içinde 2.603,34 puanla rekor seviyeyi gördü.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 32,80 puan artarken, toplam işlem hacmi 40,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,68 ve holding endeksi yüzde 0,50 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,09 ile ticaret, en çok gerileyen ise yüzde 1,89 ile spor oldu.

Analistler, enflasyon ve resesyon endişelerinin varlık fiyatlarının yönü üzerinde etkili olmayı sürdürdüğünü belirterek, açıklanan son makroekonomik veriler ve merkez bankaları yetkililerinin söylemlerindeki “şahin” ton nedeniyle küresel risk iştahında dalgalı bir seyir izlendiğini ifade etti.

BIST 100 Endeksinde 2.650 Seviyesi Direnç Olarak Öne Çıkıyor

Yarın yurt içinde enflasyon, yurt dışında ise ABD’de tarım dışı istihdam başta olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.650 seviyesinin direnç, 2.500 puanın destek olarak öne çıktığını kaydetti.

Peki, Borsadaki Bu Yükselişin Nedeni Ne?

Uzmanlar orta ve uzun vadedeki teknik göstergelerin olumlu hareketini sürdürdüğünü belirtiyor. Yılın ilk beş ayında Meksika, Hindistan, Tayvan, Güney Kore ve Rusya borsası geriledi. Arjantin borsası yükseldi. Borsa İstanbul ise yılın ilk beş ayında yatırımcısına yüzde 37 virgül 1 getiri sağladı. Bu performansla yatırımcısına en çok kazandıran endeksler arasında yer aldı.

Uzmanlar ulaşım, turizm ve hizmet sektör hisselerinin borsayı desteklemesini bekliyor.

Yıllık Enflasyon Yüzde 77,72’ye Yükselecek

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 5,49 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin mayıs ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 5,49) göre bir önceki ay yüzde 69,97 olan yıllık enflasyonun yüzde 77,72’ye yükseleceği hesaplanıyor.