Editörün SeçtikleriEkonomi

İslam Memiş’ten Uyku Kaçıracak Tahminler! Paranızla Bile Alamayacaksınız!

Altın ve doların çökeceğini günler öncesinden bilen İslam Memiş’ten uyku kaçıracak öngörüler geldi. Memiş, “Sonbaharda paranızla bile gıda alamayacağınız ülkeler göreceğiz. Kıtlık ekonomisidir bu” dedi.

Altın ve Para Politikaları Uzmanı İslam Memiş, altın, gümüş, enflasyon ve tartışılan gıda kriziyle ilgili uyku kaçıracak tahminlerde bulundu. 20 Aralık’ta altın ve doların çökeceğini saatler öncesinden bilen İslam Memiş’in özellikle enflasyon ve gıda kriziyle ilgili sözleri korkuttu.

İşte İslam Memiş’in açıklamalarından satırbaşları;

Petrol Fiyatları Sonbaharda Uçacak

“Petrol fiyatlarına karşı yapabilecek çok da bir şey yok. Gıda kalemlerinde yeni zamları destekleyen bir gelişme olarak duruyor. Petrol fiyatlarının yıl sonuna kadar da 130-140 seviyesine kadar yükselişine devam edeceği beklentileri var. Sonbaharda yeni yükselişler olabileceğini bekliyorum.

İstanbul’dan 4 Milyon Göç Bekliyorum

İstanbul’dan 4 milyon göç bekliyorum. Bugünkü gelir gider tablosu bunu gösteriyor. Bir mucize olmayacaksa, emlak, kira, enerji tarafındaki, faturalardaki artışlar bunu gösteriyor. Enflasyon konuşulurken göçle alakalı politikalar belirlendi mi, yeni tarım politikalarını gündeme getirecek mi?

Bugün ekranlarda görülen enflasyon bugün İstanbul’da yüzde 87 ise bir ay sonra 97 olacak, sonra yüzde 100’ü geçecek. Sonra mevsimsel etki ile 5-10 puan düşüş olursa tekrar rehavete düşersiniz.

Sonbaharda Paranız Olsa da Gıda Alamayacaksınız…

Ülkeler kendi gıdalarını stokluyorlar. İçeride kur atakları ile enflasyon rakamlarıyla mücadele zorlaşıyor. Tarım politikalarında acil eylem planına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum… Ciddi sıkıntılı süreç geliyor. Sonbaharda paranızla bile gıda alamayacağınız ülkeler göreceğiz. Kıtlık ekonomisidir bu, paranız var ama gıdaya ulaşamıyorsunuz.

Bugünün Ekonomik Şartlarında Gram Altın Çok Ucuz, Gümüş Bedava…

Gram altında 980 lira kırmızı çizgi, gram gümüşte 12 lira kırmızı çizgi, dolar TL kurunda 16.40 kırmızı çizgi olarak belirlendi. Nisan ayında 14.70 – 14.90 aralığında kırmızı çizgi vardı, baskılanmıştı. Bu baskılanma yukarı yönlü atak gerçekleştirdi. Gram altında yukarı yönlü ataklar gördük.

Özellikle dolar/TL kurundaki yükseliş trendi ile birlikte gram altın direnç seviyelerini zorlamaya devam ediyor. Ancak gram altın için sürekli yaptığım bir uyarı var. Ekranda gördüğünüz rakamlar fiziki tarafta olmadığını ve banka alım satımlarında makas aralığının çok geniş olduğunu ifade etmiştim.

Altın fiyatları üzerinde resesyon riski fiyatlamaların başladı. Merkez bankaları bugüne kadar resesyon riskini konuşuyordu ama şu andan itibaren resesyonun ne kadar kalıcı olacağını tartışıyorlar. Yani resesyon riskinin artık fiyatlamaya dönüştüğünü düşünüyorum.

Ons Altın Yıl İçinde 2 Bin 150 Dolar Olacak

Özellikle resesyon olduğu süreçlerde güvenli limana olan talebin daha çok artacağını tahmin ediyorum. O yüzden ons altında yaşanan bu baskılanmalar bence orta ve uzun vade için yatırımcısına fırsat sunuyor. Yıl içinde 2 bin 150 dolar olması yönündeki öngörümde bir değişiklik yok.

Gram Altında Yükseliş Sürecek

Mart ayında 2068 doları gören altın jeopolitik risklerden beslenirken ama bundan sonraki süreçlerde enflasyon ve resesyon riskinden dolayı yükselişlerin devam etme ihtimali var. Gram altın fiyatında da yükseliş öngörüm devam ediyor. Özellikle temmuz ayında 1200 lira seviyesi, yıl sonuna kadar da 1450 lira seviyesi öngörümde de değişiklik yok.

Bunu da hem ons altın hem de dolar/TL kurunda yaşanabilecek gelişmelere bağlıyorum. Yine temmuz aylarında döviz kurlarında yukarı yönlü atakların gelmesi muhtemel bir sonuç olacaktır. O yüzden emtia fiyatlarında yaşanabilecek geri çekilmeler yatırımcılara fırsat sunacak.

Gram Altın 890 Liradan Başladı, Gitti 980 Lira

Altın almak isteyenler şu anda siz geç kaldınız. Şimdi soğukkanlı şekilde beklemek zorundasınız. Koşa koşa gidip almak artık yeter. Biraz daha heyecansız olacaksınız. 14.70’den, 14.90’dan dövizini alan var. Kar satışı zaten olacak. Gram altın 890 liradan başladı, gitti 980 lira. Burada kar satışı olacak, herkes cebine parayı koyacak sonuçta. Destek seviyesi önce 950.

Hurda Altında Dolandırılmayın!

Altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte vatandaştan “Hurda altın” talebi oluştuğunu gözlemliyorum. İşçilik ödememek için 2.el almak gibi bir niyet. İstismara açık bir durum olduğundan dolayı böyle bir talep içerisinde bulunmayın! Az olsun öz olsun. Dolandırılmayın!”