Ekonomi

Konut kiralarında fahiş artışlar sonrası uzman isim konuştu: Kafalarına göre fiyat belirleyemezler!

Son dönemlerde Türkiye’de her kalemde zamlar peş peşe geldi ve vatandaş yükselen fiyatlardan ekonomik darboğaz yaşamaya başladı. Bir dönem ayçiçek yağında, bir dönem tuvalet kağıtlarında, bir dönem akaryakıtta, bir dönem elektrik ve doğalgazda gelen zamlar fahiş oranları ile dikkat çekerken, 2022 yılında artık hemen hemen her ürün ve kalemde çok yüksek oranlı zamlar görülmeye başladı. Bu durum gayrimenkul ve emlak piyasasına da yansırken, kira fiyatlarında fahiş oranlarda artışlar yaşandı. Bu nedenle de Türkiye’nin hemen her noktasında vatandaşlar oturdukları evin kirasını dahi ödeyemeyecek duruma geldi. Vatandaşlar, ev sahiplerinin yüksek kira talepleri karşısında neler yapabileceklerini araştırıyor. Kira artışlarından ev sahipleri mi yoksa emlakçılar mı sorumlu? İşte detaylar…

Kira Fiyatları Nasıl Bu Kadar Arttı?

Gazete Vatan’ın haberine göre Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, konut fiyatlarındaki fahiş artışlara ilişkin açıklamalarda bulundu ve bu artışlarda fırsatçılık yapanların olduğunu, ev sahiplerinin yüksek kira talepleri nedeniyle KDK’ya çok sayıda başvuru yapıldığını dile getirdi. Özellikle Mart ayından bu yana ev kiralarında önüne geçilemez bir yükseliş yaşanırken, birçok kiracı da bu yükselişler karşısında zor durumda kaldı. Kira artışları karşısında birçok vatandaş hakkını mahkemelerde aramaya başlarken, Şeref Malkoç, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Kafalarına Göre Fiyat Belirleyemezler”

Malkoç yaptığı açıklamada ev sahiplerinin kira talepleri konusunda çok sayıda başvuru yapıldığını ve müracaatların da özellikle emlakçılar konusunda yoğunlaştığını dile getirdi. Herkesin kafasına göre istediği gibi emlak fiyatlarını belirleyemeyeceğini belirten ve bunun kurallarının olduğunu ifade eden Malkoç “Serbest piyasa demek herkesin kafasına göre kira, daire fiyatını belirlediği bir piyasa demek değildir” dedi.

Emlakçı Odaları Ne Yapabilir?

Malkıç açıklamalarının devamında ise “Emlakçılar arasında çeteleşmeler, gruplaşmalar oluşmuş, bu suçtur. Emlakçı odaları var, mutlaka müdahale edilmesi gerekir. Emlak odalarının mensuplarını eğitmesi gerekir, bunlarla ilgili çalışmalar yapması, bilgilendirmesi gerekir ve denetlemesi gerekir” dedi.